PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska przesłała Komisji wszystkie programy krajowe oraz 7 programów regionalnych

  • bad    10 grudnia 2014 - 15:36
Polska przesłała Komisji wszystkie programy krajowe oraz 7 programów regionalnych
Spotkanie minister Marii Wasiak z nową komisarz UE ds. polityki regionalnej Coriną Creţu

- Polska dotrzymuje wszystkich terminów uzgodnionych z Komisją. Naszym priorytetem jest przyjęcie dokumentów dla nowej perspektywy finansowej, tak szybko, jak to możliwe i jak najszybsze pełne rozpoczęcie realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020 - powiedziała Maria Wasiak minister infrastruktury i rozwoju.
Projekty programów krajowych zostały przekazane do oceny Komisji Europejskiej (KE) już w styczniu 2014 r., zaś programów regionalnych w połowie kwietnia br. Negocjacje programów krajowych trwają od lipca br. Komentarze KE do programów regionalnych zostały przekazane stronie polskiej w sierpniu br. We wrześniu odbyła się pierwsza runda spotkań regionów z KE.

Podczas pierwszych sesji negocjacyjnych uzgodniono większość kwestii związanych z uwagami KE do krajowych i regionalnych programów operacyjnych. W trakcie kolejnych rund negocjacji, uzgodnione zostały wszystkie programy krajowe i regionalne.

Czytaj też: Komisja Europejska przyjęła program "Pomoc Techniczna"

– Polska dotrzymuje wszystkich terminów uzgodnionych z Komisją. Naszym priorytetem jest przyjęcie dokumentów dla nowej perspektywy finansowej, tak szybko, jak to możliwe i jak najszybsze pełne rozpoczęcie realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020 – powiedziała Maria Wasiak minister infrastruktury i rozwoju. – Kontynuujemy ścisłą współpracę z KE, by szybko zakończyć negocjacje i oficjalnie przedstawić wszystkie programy Komisji Europejskiej w grudniu. Chcemy otrzymać od KE potwierdzenie, że dalsze rozpatrywanie wszystkich polskich programów operacyjnych będzie miało na celu nadanie im statusu "gotowy do przyjęcia" przed końcem 2014 r. – podkreśliła.

Oficjalnie przez system SFC zostały już przekazane Komisji Europejskiej wszystkie programy krajowe oraz 7 programów regionalnych - dla województw dolnośląskiego, śląskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego oraz wielkopolskiego. Przeszły one proces konsultacji w KE i oczekują na formalne przyjęcie. 5 grudnia br. zaakceptowany został pierwszy krajowy programem Polska Cyfrowa. Kolejnym jest Program Pomoc Techniczna 2014-2020.

Czytaj też: Podpisano Kontrakt Terytorialny dla Województwa Lubelskiego

Można stwierdzić, że negocjacje zmierzają ku końcowi. Strona polska jest zdeterminowana, żeby uzyskać status "gotowy do przyjęcia" dla wszystkich programów do końca tego roku – dla MIiR nie ma programów mniej lub bardziej ważnych. Szansa na realizację tego celu istnieje w przypadku wszystkich programów krajowych i regionalnych. Ostatnia runda negocjacji pozostałych 9 programów regionalnych odbyła się w Brukseli w terminie 24 listopada - 5 grudnia. Ich pozytywne zakończenie pozwala przesłać uzgodnione wersje programów do Komisji.

Zależy nam, by do końca tego roku lub na początku przyszłego KE notyfikowała wszystkie programy – strona polska od początku negocjacji dokłada wszelkich starań, aby tak się stało. Jest to o tyle istotne, że na przełomie stycznia i lutego 2015 r.

Komisja przedłoży propozycję zmian Wieloletnich Ram Finansowych i budżetu rocznego, która musi zostać przyjęta jednomyślnie przez Radę, a Parlament Europejski musi wyrazić zgodę. Zgodnie z art. 19 rozporządzenia ws. WRF, rewizja WRF musi zostać przyjęta przed dniem 1 maja 2015 r., a więc dopiero po tej dacie Komisja będzie mogła przyjąć programy nie wynegocjowane do końca 2014 roku.

Co istotne, tzw. kwalifikowalność wydatków liczona jest od 1 stycznia 2014 r. i beneficjenci, których nie dotyczą zasady pomocy publicznej, jak i jednostki administracji, np. GDDKiA mogą realizować inwestycje, których rozliczenie nastąpi po zatwierdzeniu programów. Rozpisanych zostało już kilkadziesiąt przetargów na budowę dróg i obwodnic, liczne projekty są już w realizacji, jak fragmenty S3, S5, S7 czy S19. Sukcesywnie będą podpisywane umowy na kolejne odcinki współfinansowane z budżetu na lata 2014-2020. Impet inwestycyjny zatem nie słabnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.