PARTNER PORTALU
 • BGK

Polska straci unijne fundusze?

 • PAP/AT    19 lipca 2017 - 13:18
Polska straci unijne fundusze?
Komisja Europejska jest zła, ale bezsilna (fot.pixabay.com)

Polsce grozi utrata funduszy UE w związku z reformą polskiego sądownictwa przez rząd?
Trzej urzędnicy UE, którzy rozmawiali z portalem Politico, wyraźnie odrzucili wszelkie sugestie, że Polsce grozi utrata funduszy UE czy to teraz, czy w przyszłej wieloletniej perspektywie budżetowej w związku z reformą polskiego sądownictwa przez rząd.

Politico nawiązuje do środowej (19 lipca) debaty nad - jak wskazuje - ostatnią próbą przejęcia kontroli nad krajowym sądownictwem przez polski rząd.

Źródła portalu w Komisji Europejskiej i poza nią mówią, że KE jest zła, ale bezsilna, i nie zaproponuje na środowym spotkaniu żadnych konkretnych działań wobec Polski.

Z odsieczą Komisji może przyjść polski prezydent Andrzej Duda - wskazuje Politico. "Ostry sprzeciw (wobec zmian) w kraju i poza granicami Polski wystarczył, aby polski prezydent przeciwstawił się prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu i złożył kontrpropozycje wobec rządowych wysiłków na rzecz opanowania sądownictwa.

Dążenie konserwatywnego rządu w Polsce do przejęcia kontroli nad sądownictwem jest elementem większych wysiłków mających na celu osłabienie demokratycznych mechanizmów zasad kontroli i równowagi (checks and balances), które wywołały wściekłość w UE i skłoniły Komisję do uruchomienia bezprecedensowej procedury rządów prawa - czytamy w Politico.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • etos pracy, 2017-07-19 17:57:46

  Polacy to jakiś naród żebraczy? Polacy budowali swą praca i umiejętnościami dobrobyt USA oraz Europy. Poddawani wyzyskowi, ograbianiu z owoców pracy, oddani w niewole sowieckiego komunizmu dadza odpór też eurokomunizmowi. Wystarczy nie ozwolic się okradać oraz odzyskac reparacje wojenne oraz odszkod...owania z tytułu niedotrzymania sojuszy np. Francji. Frau Komisarz KE Polacy nie są żebrakami by o jałmużnę prosili. Jednie ludzie co nic nie potrafią wytworzyć zaprzedają własny naród do ograbiania za miske soczewicy  rozwiń
 • regulatorMG, 2017-07-19 17:49:51

  Do ANNA: KE reprezentująca idee postmodernizmu (marksizmu kulturowego) bardzo dobrze wie czego broni- przepoczwarzonego komunizmu jako elementu postępu. Polska staje w poprzek ideom Spinellego Unii Europejskiej jako jednolitego społeczeństwa bez państw i etyki chrześcijańskiej. Nie bywałem jest, że... zmiany idące w kierunku rozwiązań Niemiec, Francji czy Belgii sa postrzegane jako naruszenie praw demokracji. Czyli inne państwa dominujące w UE mogą mieć takie rozwiązania a Polska nie. TO co jest jak nie dyskryminacja i naruszanie suwerenności odrębnego państwa. Ponadto organizacje tzw. nogosy demokratyczne finansowane przez np. instytucje z Niemiec są organizatora i promotorami "protestów". Czy Polavcy tego nie widzą?  rozwiń
 • msl, 2017-07-19 17:46:06

  Do ANNA: Dokładnie