PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska wschodnia dostanie 1,2 mld zł na drogi

  • PAP/JL    27 czerwca 2016 - 07:06
Polska wschodnia dostanie 1,2 mld zł na drogi
1,2 mld zł na drogi dostanie z Unii Europejskiej Polska wschodnia. Fot. Pixabay.com

1,2 mld zł z Unii Europejskiej z programu Polska wschodnia 2014-2020 dostały samorządy, które zrealizują dzięki tym pieniądzom 14 inwestycji na drogach w pięciu regionach.
Ministerstwo Rozwoju w ostatnich dniach przyznało te dotacje. Umowy w tej sprawie mają być podpisane jeszcze w czerwcu – zapowiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Wszystkie inwestycje mają wpłynąć na większą dostępność transportową stolic województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego oraz otoczenia Olsztyna, Białegostoku, Lublina, Rzeszowa i Kielc.

„Spowoduje to wzrost atrakcyjności inwestycyjnej makroregionu oraz większą dostępność rynków pracy” – podkreśla w komunikacie prasowym wiceminister Adam Hamryszczak.

Pieniądze z rozstrzygniętego konkursu dostaną m.in.: województwa: lubelskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie oraz miasta Białystok, Lublin i Rzeszów.

Białystok otrzyma dofinansowanie w łącznej wysokości ok. 350 mln zł do dwóch dużych inwestycji na drogach w mieście. To przebudowa ulicy Konstantego Ciołkowskiego (79,7 mln zł dotacji) oraz budowa Trasy Niepodległości (267,5 mln zł).

„Białostockie inwestycje są największe spośród wszystkich, które w tym konkursie otrzymały unijne dofinansowanie” – podkreśla biuro komunikacji społecznej białostockiego magistratu. Łączna wartość tych białostockich inwestycji to ponad 412,8 mln zł.

– Obie inwestycje wpłyną korzystnie na rozwój działalności gospodarczej w mieście. Zdecydowanie łatwiej będzie mieszkańcom poruszać się pomiędzy poszczególnymi dzielnicami miasta. Znacznie odciążymy tunel Fieldorfa Nila. Ulica Ciołkowskiego poprawi dostępność do terenów inwestycyjnych w mieście – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński.

Białystok poinformowało, że budowa Trasy Niepodległości pozwoli na połączenie południowej części Białegostoku i obszaru funkcjonalnego, czyli ościennych gmin, z którymi Białystok tworzy ten obszar) z siecią dróg krajowych.

Trasę utworzą: Aleja Niepodległości i Aleja I. J. Paderewskiego. Jedenaście dwupoziomowych skrzyżowań i nowy tunel pod torami dzielącymi miasto pojawi się na trasie o długości prawie 7 km. Zmiany pozwolą na szybki i komfortowy objazd centrum Białegostoku od zachodniej strony miasta.

Powstaną również dojazdy do osiedli, ścieżki rowerowe. Ta nowoczesna infrastruktura drogowa będzie alternatywą drogą, by ominąć centrum Białegostoku. W lipcu mają być otwarte przetargowe oferty. Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2018 r.

Dzięki 80 mln zł dotacji na drugi projekt, będzie realizowany II etap przebudowy ul. Ciołkowskiego. Mowa o odcinku o długości 4 km – od skrzyżowania z ulicą Mickiewicza do ulicy Generała Sulika. Mają m.in. powstać dwa wiadukty i most nad rzeką Białą.

Białystok szuka już wykonawcy tej inwestycji. 9 firm zgłosiło chęć udziału w przetargu. 7 z nich miasto zaprosi do przedstawienia konkretnych ofert cenowych. Przetargowe oferty mają być otwarte na początku sierpnia. Inwestycja ma być gotowa w drugiej połowie 2018 r.

Drugi konkurs na dotacje z programu Polska wschodnia zostanie ogłoszony 1 września. Do podziału będzie 800 mln zł. Wnioski będzie można składać od 3 do 31 października. Jak zapowiedziało ministerstwo rozwoju, na wsparcie będą mogły liczyć projekty dotyczące dróg krajowych i wojewódzkich w obrębie miast wojewódzkich w Polsce wschodniej, dróg wojewódzkich w obszarach funkcjonalnych miast wojewódzkich lub w obszarach, w których realizowane są tzw. zintegrowane inwestycje terytorialne (ZIT) w miastach wojewódzkich w regionach korzystających z programu Polska wschodnia. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-07-22 22:32:37

    Dotacje unijne z PO Polska Wschodnia: zajrzyj na stronę Artmetic!