PARTNER PORTALU
 • BGK

Polska Wschodnia dostanie zastrzyk gotówki

 • PAP    8 stycznia 2014 - 19:18
Polska Wschodnia dostanie zastrzyk gotówki

Wzrost konkurencyjności i innowacyjności makroregionu Polski Wschodniej jest głównym celem Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020. W środę rząd przyjął projekt programu, który ma otrzymać wsparcie z UE w wysokości ponad 2,1 mld euro.
Program Operacyjny Polska Wschodnia to dodatkowy instrument wsparcia finansowego rozwoju gospodarczego i społecznego, dedykowany pięciu województwom: lubelskiemu, podlaskiemu, podkarpackiemu, świętokrzyskiemu i warmińsko-mazurskiemu.

"Program dla Polski Wschodniej jest bardzo skonkretyzowany" - oceniła w środę podczas konferencji prasowej wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska.

Czytaj też: Program Polska Wschodnia nie dla Mazowsza

Unijny budżet programu to 2,117 mld euro. Jak wynika z projektu programu zamieszczonego na stronie internetowej ministerstwa, na Innowacyjną Polskę Wschodnią ma być przeznaczonych 485 mln euro, na przedsiębiorczość 474,5 mln euro, nowoczesną infrastrukturę transportową 843,3 mln euro, a na infrastrukturę kolejową 280,4 mln euro. 34 mln euro zostanie przeznaczone na wsparcie wdrażania programu.

Projekt zakłada wsparcie innowacyjnych działań przedsiębiorstw działających w Polsce Wschodniej oraz podnoszenie ich aktywności w obszarze badań i rozwoju, poprzez współpracę m.in. z instytucjami naukowymi.

Część środków ma pozwolić na stworzenie warunków sprzyjających powstawaniu małych i średnich przedsiębiorstw. Dofinansowane mają być platformy startowe dla nowych pomysłów na biznes, wspierane przez instytucje otoczenia biznesu, takie jak parki technologiczne czy inkubatory przedsiębiorczości. Dofinansowane mają być także tworzone powiązania kooperacyjne oraz promocja firm na rynkach międzynarodowych.

W dziedzinie transportu program ma pozwolić na dofinansowanie modernizacji dróg wyprowadzających ruch ze stolic województw i tras łączących te miasta z okalającymi je mniejszymi miejscowościami (tzw. obszary funkcjonalne). Umożliwi także budowę i przebudowę infrastruktury komunikacyjnej miast, dotyczącą m.in. komunikacji publicznej; pozwoli także na zakup taboru transportowego.

Część środków ma być przeznaczona na inwestycje w infrastrukturę kolejową oraz usprawnienie systemów automatyki kolejowej.

Po pieniądze z programu będą mogły sięgać firmy, klastry, ośrodki innowacji, jednostki samorządu terytorialnego oraz PKP PLK SA.

Program Polska Wschodnia będzie kontynuacją dotychczasowego programu Rozwój Polski Wschodniej, z którego na lata 2007-2013 województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie - jako najbiedniejsze regiony w UE - miały ponad 2,2 mld euro na wyrównywanie poziomu rozwoju.

Podstawą do opracowania programu Polska Wschodnia była zaktualizowana "Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020", przyjęta przez rząd w lipcu 2013 r. Program jest jednym z instrumentów realizacji celów dokumentu.

Polska Wschodnia ma być uzupełnieniem i wzmocnieniem działań prowadzonych w ramach regionalnych i krajowych programów europejskiej Polityki Spójności, z których finansowane będą zasadnicze przedsięwzięcia rozwojowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • pistacja , 2014-01-10 22:29:29

  Mimo starań. Nie wyszło. Przykro mi
 • Terenowy, 2014-01-09 11:06:27

  Program sukcesu jest taki: metropolie się rozwijają kosztem powiatowych miast i łączą się ekspresowymi drogami,a później w zależności od tonażu pojazdy obciąży się opłatami.Rozwój zakończy się na tym etapie,bo unia niedługo ograniczy dawanie i mimo woli reszta terenu skansenem zostanie....  rozwiń
 • innoman, 2014-01-09 10:00:03

  Doskonała wiadomość dla największych miast PW. Niestety pozostałe średnie i małe miasteczka mogą obejść się smakiem...szkoda. Nikt nie pomyślał, że w ten sposób nie ma mowy o wyrównywaniu dysproporcji rozwojowych. Oczywiście sieciowanie, JST, etc. powinny być wspierane wszelkimi sposobami....  rozwiń