PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska wschodnia i środki europejskie: 28 tys. projektów za 112 mld zł, z czego udział środków z UE 64 mld zł

  • wnp.pl (Piotr Apanowicz)    22 września 2015 - 14:20
Polska wschodnia i środki europejskie: 28 tys. projektów za 112 mld zł, z czego udział środków z UE 64 mld zł
W Polsce Wschodniej wybudowano lub zmodernizowano ponad 4,4 tys. km dróg, w tym 13 obwodnic, ponad 320 km zmodernizowanych szlaków kolejowych, 19 tys. km światłowodów - mówi Iwona Wendel (fot.mir.gov.pl)

Makroregion Polski Wschodniej w momencie naszego przystąpienia do Unii Europejskiej był najbardziej zapóźnionym z polskich regionów, ale dzisiaj najszybciej nadrabia zaległości - mówi Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
- Ten region startował na poziomie zaledwie 35 proc. średniej unijnej pod względem wysokości PKB. W 2014 roku było to już 48 proc., a mamy nadzieję, że w kolejnych latach Polska Wschodnia osiągnie poziom co najmniej 50-55 proc. średniej UE - mówi wiceminister. Według niej, aby to mogło nastąpić, konieczne są trzy elementy: odpowiednie nastawienie społeczności lokalnej i przedsiębiorców, zdeterminowany na rozwój samorząd oraz inwestycje publiczne. 

Te ostatnie dotyczą przede wszystkim infrastruktury drogowej, kolejowej czy lotniczej, szerokopasmowego dostępu do internetu, a także inwestycji komunalnych, np. wodno-kanalizacyjnych. Iwona Wendel ocenia, że co najmniej jedną czwartą wpływu na rozwój Polski Wschodniej miały jak dotąd środki europejskie. Na terenie makroregionu było realizowanych 28 tys. projektów o wartości 112 mld zł, z czego udział środków unijnych stanowił 64 mld zł. - W ramach tych projektów wybudowano lub zmodernizowano ponad 4,4 tys. km dróg, w tym 13 obwodnic, ponad 320 km zmodernizowanych szlaków kolejowych, 19 tys. km światłowodów, co jest największą inwestycją tego typu w całej Unii - wymienia wiceminister. Jak zapowiada, najważniejsze cele na przyszłość to innowacje w gospodarce, do czego region jest dobrze przygotowany oraz dalsza budowa dostępu do szerokopasmowego internetu, tyle że na tzw. etapie ostatniej mili. Kontynuowane mają też być inwestycje drogowe, a po raz pierwszy w tym regionie realizowany będzie wielki, ponadregionalny projekt kolejowy, nazywany Magistralą Wschodnią. Inwestycje publiczne w Polsce Wschodniej - to jeden z tematów Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 24 i 25 września w Białymstoku. Rejestracja udziału w wydarzeniu trwa wyłącznie do 22 września.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.