PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska Wschodnia: Jak wykorzystywać środki UE by dogonić resztę województw?

  • PulsHR.pl (Jolanta Miśków)/AT    28 września 2016 - 08:59
Polska Wschodnia: Jak wykorzystywać środki UE by dogonić resztę województw?
Do Polski Wschodniej trzeba ściągać inwestorów, którzy tworzą większą wartość dodaną. (fot. PTWP)

- Jeśli młodzi ludzie wyjadą z województw Polski Wschodniej, które są słabiej rozwinięte, w których są niższe dochody i w których trudniej o dobrą pracę, to te województwa nigdy nie dogonią lepiej rozwiniętych - uważa prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.
Jak zatem zatrzymać młodych w regionie, aby ten mógł dogonić lepiej rozwinięte? Według prof. Witolda Orłowskiego, głównego doradcy ekonomicznego PwC, Polska Wschodnia powinna zmienić się w cieplarnię dla przedsiębiorczości.

- Tutaj powinny być oferowane ludziom, którzy chcą rozwijać firmy, warunki lepsze niż te, które są im oferowane np. w zachodniej Polsce - powiedział Orłowski. - Chociażby mniejsza biurokracja, lepsze wsparcie - są w końcu unijne pieniądze na różne formy wsparcia przedsiębiorczości, lepsza edukacja na rzecz przedsiębiorczości, życzliwsze traktowanie inwestorów, lepsza obsługa. To jest oczywiście coś, co jest w rękach samorządu - dodał Orłowski.

Czytaj też: Fundusze unijne: Samorządy potrafią po nie sięgać, ale czy dobrze wykorzystać?

Mówiąc o inwestorach, Orłowski podkreślił, że chodzi o ściąganie do regionu takich inwestorów, którzy stworzą większą wartość dodaną. - Którzy będą tworzyć atrakcyjne miejsca pracy dla młodych ludzi. Ponieważ im lepsze będzie życie tutaj, im atrakcyjniejsza będzie szansa zrobienia kariery, zrobienia w życiu czegoś ważnego, tym bardziej ludzie będą skłonni tutaj zostawać, a nie wyjeżdżać - podsumował.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Chełmianin N, 2016-09-28 09:22:00

    SPOJRZENIE!( z 28 września 2015r.) Widzenie ekonomisty Orłowskiego, to prawda okrutna, który nie dostrzega rzeczywistości, która jest smutna. Obecny podział Polski z 1999r, to bubel zaplanowany i w wyniku, którego metropolie ponad stan rozwijamy, a dalsze tereny i miasta kosztem metropolii dobi...jamy, bo widzimisię mając kasę widzi priorytety wokół siebie, znosi urzędy w terenie, bo metropolia jest w potrzebie. >>>>>>>>>>>>> Metropolia się rozwija z korzyścią dla ludzika mądrego, a zaścianek ma być skansenem dla człeka zubożałego, i o to chodzi, żeby z zadupia do Unii wyjeżdżali młodzi. Morał: Panie Orłowski zubożeją miasta, gminy i wioski i Pan doskonale wie, że jest to celowe dzielenie Polski, kłócenie narodu, a jak się dokończy nie będzie odwrotu, a zatem rodacy do urn i nie dopuścić do takiego obrotu.  rozwiń