PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska Wschodnia już nie taka w tyle. Goni liderów

  • wnp.pl (PS)    17 września 2017 - 10:18
Polska Wschodnia już nie taka w tyle. Goni liderów
Przemysł lotniczy to domena "wschodu" Polski (fot.PTWP)

Polska Wschodnia nadal pozostaje w tyle za liderującymi gospodarczo województwami. Makroekonomiczne procesy są jednak powolne, więc niezwykle istotne wydają się symptomy zmian, które mogą wydać owoc w przyszłości.
Pięć wschodnich województw naszego kraju nadal dzieli dystans do innych regionów pod względem uprzemysłowienia, rozwoju infrastruktury, tak ważnej dla atrakcyjności i przyciągania inwestorów, w efekcie - pod względem poziomu bezrobocia i średniej zamożności. Są zarazem odstępstwa od tej "reguły"; choćby przemysł spożywczy, w tym szczególnie mleczarski, czy lotniczy - to domena "wschodu" Polski. Tam znajdują się nie tylko enklawy i oazy silnych ośrodków B+R, czy lepiej niż przeciętnie w kraju rozwiniętej służby zdrowia.

Pytanie, czy wielkiej wartości środki pomocy unijnej, "pompowane" przez specjalny Program Operacyjny Polska Wschodnia już od 2007 r. (prócz środków z innych ogólnokrajowych programów) dają wystarczająco duże przyspieszenia w rozwoju?

Dotychczas tendencja ta była dobra: wschodnie województwa systematycznie niwelują rozwarcie nożyc w porównaniu na przykład ze średnim PKB w UE (i w Polsce). Przed startem funduszy strukturalnych (2006 r.) wskaźnik ten w makroregionie sięgał jedynie 36 proc., po 2015 r. przekroczył 50 proc. (średnia dla Polski - ponad 60 proc.).

Czy zatem już gaśnie chęć emigracji z tych stron w inne, a rośnie wola pozostania, bo dostrzega się szansę dla siebie?

Cały artykuł czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Marcin Skowron, 2017-09-21 09:32:52

    Rzeszów bardzo się ostatnimi laty wybił, bardzo duzo inwestuje. Uważam, że to miasto - stolica Podkarpacia a jednocześnie "Doliny Lotniczej", klastrów IT, etc - jest coraz częściej brana pod uwagę przez m.in. międzynarodowych inwestorów. Bezrobocie w mieście Rzeszów to już tylko 6%...  rozwiń