PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska Wschodnia nie dla lokalnych dróg

  • pt    15 października 2013 - 12:49
Polska Wschodnia nie dla lokalnych dróg

W programie Polska Wschodnia nie ma możliwości pozyskania środków na drogi lokalne czy powiatowe z wyjątkiem tych, które znajdują się wokół miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych – tłumaczy marszałek podkarpackiego Władysław Ortyl.
Marszałek był gościem sesji powiatu mieleckiego. Część mieleckich samorządowców domagała się umieszczenia na liście planowanych inwestycji  programu Polska Wschodnia - budowy drugiego mostu na Wisłoce w Mielcu oraz obwodnicy Radomyśla Wielkiego. Oficjalnie z takim pismem zwrócił się radny powiatowy Daniel Kozdęba. Z podobnym apelem zwrócili się też mieleccy radni sejmiku wojewódzkiego.

Marszałek Ortyl tłumaczył, że kolejny most powstać powinien, ale na wspomnianej liście znaleźć się nie mógł, bo inwestycja nie spełnia określonych kryteriów.

- Takiej możliwości nie ma. Jeśli ktoś rozumie, co to jest linia demarkacyjna i potrafi ją odczytać, albo przynajmniej potrafi uwierzyć tym, którzy o tym mówią, ten wie, że dzisiaj ani z Programu Polska Wschodnia 2014-2020, ani z Programu Operacyjnego Infrastruktura  i Środowisko jest to niemożliwe – mówił Władysław Ortyl.

Zapewnił, że ta inwestycja ma realną szansę znaleźć się na liście kluczowych projektów w Regionalnym Programie Operacyjnym. - Nabór ten rozpocznie się za kilka tygodni – informował  Ortyl.

Marszałek przypomniał, że w programie Polska Wschodnia nie ma możliwości pozyskania środków na drogi lokalne czy powiatowe z wyjątkiem tych, które znajdują się wokół miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych.

- Niedawno w Rzeszowie odbywały się konsultacje właśnie do tego programu. Przyjechała pani minister Iwona Wendel. Był też starosta mielecki Andrzej Chrabąszcz. Usłyszeli dokładnie to samo, również w trakcie indywidualnej rozmowy z panią Wendel – dodał Ortyl. - Taka jest polityka Brukseli, rządu. Wśród marszałków zdania są podzielone. Ja, osobiście z tą polityką nie do końca mogę się zgodzić, ale poprzedni zarząd nie protestował. Nie przypominam sobie płynących z Podkarpacia protestów, stanowisk czy apelów aby te niekorzystne założenia zmienić. Pierwsze padły dopiero z moich ust. Mówiła również o tym radna Ewa Draus oraz inni samorządowcy. Tych, którzy podpisali petycję w sprawie mieleckiego mostu na tych konsultacjach nie było – podsumował marszałek.

Władysław Ortyl zwrócił uwagę na inną kwestię związaną z budową nowego mostu.

- Trzeba się zastanowić kto będzie beneficjantem i wyłoży wkład własny. Co jest ważniejsze? Most czy obwodnica? Jak zetapować wspomnianą inwestycję jeśli środków finansowych będzie zbyt mało. Takiej dyskusji na razie nie ma, a to rzecz istotna – dodał.
Mieleccy radni zaapelowali o umożliwienie finansowania dróg powiatowych i lokalnych z programu Polska Wschodnia

 Więcej informacji na Ogólnopolskiej Konferencji Komunalnej PortaluSamorządowego 28.11.2013r. w Warszawie

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: