Polska wschodnia rusza na zagraniczne rynki

365 wniosków wartych ponad 16 mln zł złożyły firmy w pierwszym konkursie z działania internacjonalizacja małych i średnich przedsiębiorstw programu Polska wschodnia.
Polska wschodnia rusza na zagraniczne rynki
Z programu Polska wschodnia jest 10 mln zł jest dla firm ubiegających się o dotację na usługi doradcze. Fot. Pixabay.com

W puli znalazło się 10 mln zł. Przedsiębiorstwa ubiegają się o dotację na usługi doradcze związane z opracowaniem nowego modelu biznesowego, który doprowadzi do umiędzynarodowienia ich działalności.

– Liczba złożonych wniosków potwierdza, że firmy z Polski wschodniej chcą wychodzić ze swoim biznesem poza rynek krajowy i są gotowe podjąć takie wyzwanie – uważa wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. – Ekspansja zagraniczna polskich firm to jeden z naszych priorytetów wyrażonych w planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Cel ten osiągniemy m.in. za pomocą kompleksowego działania, które zaproponowaliśmy w programie Polska wschodnia.

Złożone wnioski oceni Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (instytucja organizująca konkurs). O tym, kto otrzyma unijne dofinansowanie zdecyduje stopień spełnienia kryteriów wyboru projektów. Zwycięskie przedsięwzięcia poznamy na przełomie sierpnia i września.

Jesienią przed firmami z Polski wschodniej kolejna szansa na dotacje na opracowanie modelu biznesowego. W październiku ruszy drugi konkurs, w którym do efektywnego rozdysponowania będzie też 10 mln zł.

Dotacja o maksymalnej wartości 50 tys. zł umożliwi firmom m.in. analizę ich możliwości eksportowych, wybór rynków docelowych oraz opracowanie koncepcji wejścia na rynek zagraniczny. Firmy, które chcą wystartować w konkursie powinny pamiętać, że przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, muszą wybrać wykonawcę usług doradczych i zawrzeć z nim umowę warunkową tzn. taką, która będzie realizowana, jeśli projekt otrzyma dotację.

Fundusze europejskie na opracowanie modelu biznesowego to jednak tylko część wsparcia, jaką oferuje przedsiębiorcom program Polska wschodnia. Firmy ze stworzoną dzięki dotacji z programu strategią biznesową będą mogły starać się maksymalnie o 500 tys. zł na przygotowanie jej wdrożenia. Konkurs dotyczący tego etapu wsparcia ogłoszony zostanie w grudniu br. Jego budżet wyniesie 200 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dotacje PO PW, biznesplany i wnioski: zajrzyj na stronę Artmetic!

artmetic ekonsulting, 2016-06-11 01:47:30 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE