PARTNER PORTALU
 • BGK

Polska Wschodnia tematem konferencji w siedzibie Parlamentu Europejskiego

 • MN    22 listopada 2017 - 12:58
Polska Wschodnia tematem konferencji w siedzibie Parlamentu Europejskiego
Regiony wschodniej Polski były tematem konferencji i debaty w Brukseli, 21 listopada. (fot. wrotapodlasia.pl)

Marszałkowie województw Polski Wschodniej podkreślali w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli, jak ważne jest utrzymanie wsparcia dla pięciu najsłabszych polskich regionów.
• Marszałkowie przyznają, że unijny program dla Polski Wschodniej znacząco przyczynił się do rozwoju pięciu regionów, do których jest adresowany.

• Podkreślają jednak, że oprócz inwestycji infrastrukturalnych, potrzebne jest wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

• Zwracają też uwagę na brak dobrego zaopatrzenia i samowystarczalności energetycznej dla województw Polski Wschodniej. 

Celem konferencji było zaprezentowanie stanowiska Polski i regionów Polski Wschodniej w kontekście wybranych aspektów budowy nowej, zreformowanej Polityki Spójności po roku 2020. Jednym z kluczowych tematów poruszonych podczas konferencji były efekty i przyszłość Programu Polska Wschodnia. Marszałkowie pięciu województw Polski Wschodniej zwrócili uwagę, że program „Rozwój Polski Wschodniej” w znaczący sposób przyczynia się do rozwoju tych regionów i że widzą potrzebę kontynuowania wsparcia dedykowanego makroregionowi Polska Wschodnia w perspektywie finansowej po 2020 roku.

Czytaj też: Strategie innowacji w województwach Polski Wschodniej

Zgodnie uznano, że jedną z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych dla całego makroregionu, o wielkim znaczeniu gospodarczym, jest korytarz transportowy Via Carpatia, który łączy północ i południe Europy oraz integrujące systemy transportowe Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji. Niemniej kluczowe inwestycje w regionach powinny dotyczyć także wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw pod kątem inwestycji w urządzenia, technologie, know-how i tworzenia atrakcyjnych miejsc pracy. Podkreślono wielkie znaczenie posiadania wysoko wykwalifikowanej kadry i wspierania szkolnictwa zawodowego. Zwrócono też uwagę na to, że obszarowi Polski wschodniej brakuje m.in. dobrego zaopatrzenia i samowystarczalności energetycznej, co limituje duże inwestycje.

Podczas konferencji jak i debaty, która odbyła się w centrum telewizyjnym Parlamentu Europejskiego marszałkowie Polski Wschodniej wielokrotnie podkreślali, jak ważne jest utrzymanie wsparcia dla pięciu najsłabszych polskich regionów, należących jednocześnie do grona najmniej rozwiniętych regionów Unii Europejskiej, w postaci Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Czytaj też: Jaka będzie przyszłość polityki spójności UE?

Uczestnicy konferencji mieli też okazję wysłuchać wystąpień przedstawicieli Polskiego Rządu, Komisji Europejskiej, Europejskiego Komitetu Regionów i zapoznać się z raportem Parlamentu Europejskiego co do przyszłości Polityki Spójności 2020, raportem na temat wad i zalet wdrażania inteligentnych specjalizacji, oraz stanem wdrażania inicjatywy Catching-up Regions zapewniającej wsparcie eksperckie rozwoju społeczno-gospodarczego na szczeblu lokalnym oraz zwiększanie efektywności inwestowania Funduszy Europejskich.

Organizatorem konferencji był Dom Polski Wschodniej w Brukseli będący wspólnym przedstawicielstwem województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej oraz posłem do Parlamentu Europejskiego Krzysztofem Hetmanem.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • samorządowiec z Mazowsza, 2017-11-28 11:40:16

  Popieram w całej rozciągłości komentarz lou.
 • Greg, 2017-11-22 23:26:47

  Marszałkowie niech lepiej myślą o przyspieszeniu wdrażania swoich obecnych RPO na lata 2014-20!!!
 • lou, 2017-11-22 17:41:00

  A gdzie przedstawiciel nowego regionu UE, czyli woj. mazowieckiego bez Warszawy i okolic? Po tylu latach zaniedbań i braku możliwości otrzymywania dopłat z UE na m.in. infrastrukturę ten region powinien teraz być głównym beneficjentem programu Polska Wschodnia.