PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska Wschodnia zmierza w stronę nowoczesności dzięki środkom UE

  • PAP    12 kwietnia 2013 - 15:27
Polska Wschodnia zmierza w stronę nowoczesności dzięki środkom UE

W Polsce wschodniej, w regionach takich jak Suwalszczyzna, dziś widać perspektywę nowoczesności za sprawą funduszy unijnych - mówił w piątek w Suwałkach (Podlaskie) prezydent Bronisław Komorowski, który odwiedził Suwalski Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód.
Prezydent zwiedził laboratorium chemiczne, gdzie przyglądał się prowadzonym tam badaniom.

Suwalski Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód został oficjalnie otwarty w grudniu 2012 roku. Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Czytaj też: Polska wschodnia wymaga przyjaznego przemysłu

Jak przypomniał w piątek prezes parku Wiktor Raczkowski, inwestycja kosztowała 67,1 mln zł. W parku znajduje się inkubator przedsiębiorczości dla młodych firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność, jest również hala procesów technologicznych, gdzie firmy będą mogły produkować partie próbne swoich produktów czy prototypy.

Jest też centrum konferencyjne oraz tereny pod inwestycje. Do końca czerwca ma się zakończyć wyposażanie laboratoriów. Działają: laboratorium chemiczne, odnawialnych źródeł energii, multimedialne oraz ratownictwa medycznego.

Większościowym udziałowcem spółki Suwalski Park Naukowo Technologiczny Polska-Wschód jest miasto Suwałki, pozostali udziałowcy to wyższe uczelnie z regionu i spoza niego. Raczkowski poinformował, że na terenie parku działa już 16 firm - głównie z branży IT, pracuje 130 osób. Park chce pełnić rolę miejsc transferu technologii z nauki do biznesu na styku wschodu z zachodem - mówił Raczkowski.

Park i władze Suwałk zachęcają młodych ludzi z pomysłami na biznes, by lokowali swoje firmy na terenie parku. Przez rok mają zapewnione bezpłatnie w pełni wyposażone biuro oraz pomoc księgową i doradczą. Są jeszcze wolne miejsca.

Prezydent Komorowski, który ma dom w Budzie Ruskiej w sąsiadującym z powiatem suwalskim powiecie sejneńskim, mówił, że bardzo go cieszy rozwój Suwałk, Suwalszczyzny i całej wschodniej części Polski, która często jest postrzegana przez pryzmat zapóźnień czy "nieszczęść natury historycznej", które ją w przeszłości dotykały i skutkowały tym, że tereny wschodniej Polski rozwijały się wolniej.

"Dzisiaj widać, że dzięki głębokiej modernizacji całej Polski, dzięki dostępności także do środków Unii Europejskiej, a więc dzięki członkostwu i związaniu się ze światem zachodnim, a nie wschodnim, cała Polska, ale także i cała Polska wschodnia i Suwalszczyzna uzyskuje zupełnie nowe możliwości i potrafi z nich skorzystać. To po prostu widać. (...) Po prostu widać perspektywę nowoczesności" - mówił Komorowski. Dodał, że widać perspektywę "nową, która otwiera nowe możliwości" również przed młodymi ludźmi.

Prezydent dodał, że przyjechał do parku naukowego także dlatego, by pokazać, że cała Polska zmierza konsekwentnie w kierunku nowoczesności, innowacyjności, modernizacji "nie bojąc się o to, że utracimy te walory, które tworzą Polskę, społeczeństwo polskie, naród polski". Podkreślał, że nowoczesność daje się pogodzić z tradycjami, wiarą przodków oraz tradycyjnym pojmowaniem wartości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.