PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska wykorzystała 84 procent środków z Funduszu Spójności na transport i środowisko

  • JK/mrr.gov.pl    2 czerwca 2011 - 11:59
Polska wykorzystała 84 procent środków z Funduszu Spójności na transport i środowisko

- Komisja Europejska zwróciła już Polsce ponad 4,7 mld euro, tj. 84 proc. środków przyznanych z Funduszu Spójności na inwestycje realizowane w sektorze transportu i środowiska - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło.
Wiceminister przekazał tę informację podczas XIV posiedzenia Komitetu Monitorującego Strategię Wykorzystania Funduszu Spójności, które odbyło się w Warszawie. - Tylko w 2010 roku Komisja Europejska przekazała Polsce ponad 940 mln euro.  Pozostałą kwotę płatności, ok. 900 mln euro, otrzymamy po pełnym zakończeniu oraz rozliczeniu finansowym projektów - dodał wiceminister. Członkowie Komitetu podsumowali realizację inwestycji w drugim półroczu 2010 r.

Czytaj też: Beneficjenci o nowym budżecie UE

Na koniec kwietnia 2011 r. przekazane do Komisji wnioski o płatność wyniosły 90 proc. przyznanej Polsce puli Funduszu Spójności. Planuje się, by do końca tego roku odsetek ten wzrósł do 97 proc. Pełne wykorzystanie planowane jest na 2013 rok.

Charlina Vitcheva z Komisji Europejskiej zaznaczyła, że polskie doświadczenia będą miały ogromne znaczenie w kontekście przyszłości Funduszu Spójności po 2013 roku. - Chciałabym pogratulować wam wysiłku i zaangażowania, jakie wkładacie w zarządzanie tym Funduszem, a także sprawnego rozliczania i zamykania poszczególnych projektów - zwróciła się do członków Komitetu.

Czytaj też: Nowy budżet UE. Jakie prognozy dla samorządów?

Większość ze 130 inwestycji w kraju finansowanych z Funduszu Spójności na lata 2004-2010 została już rzeczowo zakończona. W końcowej fazie realizacji są pozostałe projekty. Część inwestycji Funduszu Spójności dotknęła zeszłoroczna powódź w kraju oraz kryzys finansowy na światowych rynkach. Polska wynegocjowała z Komisją Europejską możliwość przedłużenia terminu kwalifikowalności wydatków dla tych projektów nawet do 2012 roku.

Podczas posiedzenia, członkowie Komitetu zapoznali się ze stanem wdrażania poszczególnych projektów z sektora transportu i środowiska. Przedmiotem dyskusji m.in. dwa projekty, które czekają na decyzję Komisji Europejskiej wydłużającą okres ich realizacji: „Budowa autostrady A1, odc. Sośnica (Gliwice) - granica państwa (Gorzyczki), etap II: Bełk-Gorzyczki" oraz „Program gospodarki wodno-ściekowej w rejonie Słupska".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2011-06-02 19:55:08

    I co z tego ? Zadna istotna na swiecie technologia nie zostala u nas wdrozona ! Jak zwykle fundusze unijne poszly do znajomych i przyjaciol Krolika.