PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska wykorzystała ponad 20 mld zł funduszy UE

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    24 września 2010 - 09:18
Polska wykorzystała ponad 20 mld zł funduszy UE

W sierpniu wykorzystaliśmy ponad 3,5 mld zł z funduszy unijnych – wynika z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Zgodnie z obietnicami resortu druga połowa roku przyniosła wyraźne przyspieszenie wykorzystania funduszy unijnych, które dostaliśmy na lata 2007 – 2013. Sierpniowy wynik jest lepszy od osiągniętego w lipcu, w którym Polska sięgnęła po niecałe 3 mld zł z UE. Łącznie na koniec sierpnia wartość złożonych wniosków o wypłatę dotacji i wysłanych do Komisji Europejskiej wyniosła ponad 38,5 mld zł – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Tym samym rząd jest coraz bliżej zrealizowania założonego na ten rok planu wydatków. Zgodnie z nim Polska ma wykorzystać minimum 27 mld zł. W sierpniu tegoroczne wydatki przekroczyły próg 20 mld zł. Dlatego realne są zapowiedzi Elżbiety Bieńkowskiej, minister rozwoju regionalnego, która ocenia, że w tym roku możemy pozyskać z UE nawet 30 mld zł.

Najlepiej w sierpniu poradził sobie program kapitał ludzki, w którym są dostępne dotacje m.in. na szkolenia. W ubiegłym miesiącu beneficjenci wykorzystali z niego 800 mln zł, co łącznie (licząc od momentu uruchomienia funduszy UE na lata 2007 – 2013) daje ponad 9 mld zł. Dobrze radzą sobie także dwa inne duże programy krajowe (innowacyjna gospodarka oraz infrastruktura i środowisko), w ramach których wydano po 400 mln zł.

Jednak najwięcej wydają regiony. W sierpniu wykorzystały one 2,1 mld zł z UE, czyli o 1 mld zł więcej niż w lipcu. Liderem jest Wielkopolska (łącznie wydała już 1,7 mld zł), a za nią plasuje się Małopolska (ponad 1,4 mld zł) i woj. pomorskie (1,3 mld zł) – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.