PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska wzorem dla innych w kwestii wydatkowania środków UE

  • PAP    23 maja 2014 - 13:41
Polska wzorem dla innych w kwestii wydatkowania środków UE

- Polska jest zdecydowanie największym beneficjentem funduszy UE i pod względem wykorzystania pieniędzy przykładem dla innych - powiedział komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn. W piątek KE przyjęła Umowę Partnerstwa z Polską ws. inwestowania środków UE.
"Polska jest zdecydowanie największym beneficjentem funduszy UE i pod względem wykorzystania pieniędzy pokazowym przykładem dla innych. Polska na przykład zdecydowała wraz z nami zwielokrotnić wysiłki we wsparcie gospodarki. W kończącym się okresie finansowania było na to wydane 4 mld euro, w nowym okresie będzie to 18 mld euro (...) i jestem pewien, że to silnie przyczyni się do dalszego rozwoju kraju" - powiedział Hahn na konferencji prasowej w Brukseli.

Jak zauważył KE negocjuje Umowy Partnerstwa ze wszystkimi 28 krajami członkowskimi, a umowy te są umowami "parasolowymi" dla funduszy strukturalnych: funduszu rozwoju obszarów wiejskich, funduszu rozwoju regionalnego, funduszu społecznego, funduszu spójności i funduszu rybołówstwa.

"Gdy wszystko razem podliczymy (dla wszystkich krajów UE), mówimy o inwestycjach rzędu 450 mld euro na okres 2014-2020" - podał komisarz. Zaznaczył, że nacisk w inwestycjach z funduszy strukturalnych zmienił się z inwestycji w infrastrukturę w kierunku wsparcia gospodarki.

Umowa Partnerstwa to dokument uzgadniany przez Komisję Europejską i kraje członkowskie, określający główne kierunki inwestowania środków unijnych z funduszy strukturalnych w latach 2014-2020.

Polska otrzyma z budżetu UE ok. 119,5 mld euro. Na tę sumę składają się pieniądze: z Polityki Spójności - ok. 82,5 mld euro, Wspólnej Polityki Rolnej - ok. 32,1 mld euro oraz ok. 5 mld euro w ramach takich programów jak np. Horyzont 2020 czy Erasmus.

Polska jako pierwsza przekazała projekt Umowy Partnerstwa do KE (10 stycznia), a jej negocjacje z KE rozpoczęły się 5 marca. Umowę taką Komisja przyjęła już wcześniej dla Danii i Niemiec. Wraz z Polską KE przyjęła też w piątek umowę dla Grecji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • ATEM, 2014-05-27 14:22:28

    -- to prawda dużo więcej otrzymaliśmy niż inne kraje ,,, dodatkowe gigantyczne środki od nauki światowej i powołała nowe instytucje do wykonania , medycyna ,przemysł , rolnictwo i ekologię ,,,,, nic nie wykonali ,teraz kary poniesiemy ,chyba że w tym roku załatwię region ,,,,,,,,
  • ATEM, 2014-05-27 14:18:07

    -- mało wykorzystaliśmy środków ; 80 % niewykorzystane ,,, dużo nauka cofnęła , były rozdawane ,,uzasadnili ,, bzdur nie wciskajcie ,, dyrektywy i postanowienia znam ,,, wnioski o środki dodatkowe ,,nauka zatwierdziła z 2011 r bez zastrzeżeń ,, jak znowu będą wykorzystane ? ? ? ,,, słabo ? brak sp...ecjalistów ??  rozwiń