Polskie miasto pionierem międzynarodowej współpracy

- Słupsk został laureatem tegorocznej Nagrody Europy (The Europe Prize), które jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy władzom lokalnym za działalność na rzecz promocji idei europejskiej.
Polskie miasto pionierem międzynarodowej współpracy

O nagrodzeniu miasta poinformowała Rada Europy.

Jak zaznaczono w oświadczeniu, "Słupsk jest pionierem w międzynarodowej współpracy". W 1988 roku podpisał trójstronne porozumienie z położonym w północnej Anglii Carlisle i Flensburgiem na północy Niemiec, dzięki czemu miasta wymieniały się doświadczeniami w dziedzinie samorządu lokalnego.

W licznych działaniach proeuropejskich biorą udział nie tylko władze Słupska, ale też jego mieszkańcy, przede wszystkim młodzi ludzie, lokalne organizacje, fundacje, instytucje edukacyjne i kulturalne - czytamy w komunikacie. Słupsk dzieli się też wiedzą i doświadczeniem z partnerami na wschodzie, głównie białoruskim Grodnem, rosyjskimi Archangielskiem i Petersburgiem oraz Eupatorią na Krymie. Słupsk zawarł porozumienia bliźniacze z 10 miastami w Europie i Azji.

"Ta nagroda jest ukoronowaniem wielu lat ciężkiej pracy, której podjęli się kolejni prezydenci Słupska, którą też 26 lat temu zapoczątkował obecny prezydent Słupska Maciej Kobyliński, podpisując unikatową w skali Europy umowę, trójporozumienie z miastami Carlisle i Flensburgiem o wymianie młodzieży" - powiedział rzecznik prasowy prezydenta Słupska Dawid Zielkowski.

Jak podkreślił, Rada Europy doceniła też Słupsk za wymianę młodzieży oraz współpracę placówek oświatowych i kulturalnych z miastami partnerskimi. Wcześniej Słupsk został uhonorowany "Dyplomem Honorowym Rady Europy" (1993), "Flagą Honorową Rady Europy" (1994) oraz "Tablicą Honorową Rady Europy" (1997).

Do Nagrody Europy 2014 nominowane były też: Bourg-en-Bresse we Francji, Ettlingen i Pforzheim w Niemczech oraz Vara w Szwecji.

Nagroda Europy została ustanowiona w 1955 roku i jest najwyższą z czterech, przyznawanych miastom i gminom przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Składa się ona z trofeum, medalu z brązu, listu uznania i stypendium przeznaczonego na podróż po Europie dla młodzieży z nagrodzonego miasta.

O nagrodę mogą się ubiegać władze lokalne z państw członkowskich Rady Europy, których jednostki utrzymują szeroką współpracę międzynarodową, prowadzą działalność w ramach organizacji międzynarodowych czy organizują konferencje i wymiany szkoleniowo-kulturalne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE