PARTNER PORTALU
  • BGK

Polskie regiony liderami rozwoju w Unii Europejskiej

  • bad    12 września 2014 - 19:28
Polskie regiony liderami rozwoju w Unii Europejskiej

- Dobrze zainwestowane fundusze europejskie korzystnie wpływają na dynamikę wzrostu PKB, zwiększają konkurencyjność naszej gospodarki, pomagają rozwijać przedsiębiorczość i tworzyć nowe miejsca pracy - powiedział wiceminister infrastruktury i rozwoju Marcel Niezgoda podczas Konwentu Marszałków Województw RP.
Obecnie przygotowujemy się do zagospodarowania 82,5 mld euro na lata 2014-2020. Tak, by Polska po 2020 roku była krajem o silnych i stabilnych podstawach dla dalszego wzrostu. Politykę rozwoju, kierujemy tak, by wzmacniać wewnętrzny potencjał Polski i jej województw. Innymi słowy, wydobywać z nich to, co najlepsze - powiedział wiceminister Niezgoda.

Podkreślił, że głównym celem samorządów jest zwiększanie konkurencyjności regionów oraz poprawa jakości życia ich mieszkańców poprzez wykorzystywanie potencjałów regionalnych i niwelowanie barier rozwojowych.

Czytaj też: Z unijnym dofinansowaniem zmienili teren wokół Kopca Wyzwolenia w Piekarach

W latach 2014-2020 samorządy wojewódzkie dysponować będą większą pulą Funduszy Europejskich.

- Zwiększyliśmy decentralizację zarządzania pieniędzmi europejskimi. Z 25 do ok. 40 proc. wzrośnie odsetek środków będących w dyspozycji regionów. To marszałkowie najlepiej znają mocne strony i specyficzne problemy swoich województw. Dzięki temu są w stanie efektywnie zainwestować powierzone im środki - zaznaczył.

Inne zmiany dotyczą większego zaangażowania miast w prowadzenie polityki rozwoju, np. poprzez Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

Czytaj też: Ponad 236 mln euro na śląskie projekty środowiskowe

Wiceminister Niezgoda przedstawił również dotychczasowy wpływ polityki spójności na rozwój społeczno-gospodarczy polskich województw, który był jednoznacznie pozytywny.

- Inwestycje współfinansowane ze środków unijnych pomogły wszystkim polskim województwom zbliżyć się do przeciętnego poziomu państw lepiej rozwiniętych Unii Europejskiej. Szacujemy, że w latach 2004-2013 około 20 proc. średniorocznego wzrostu było efektem realizacji przedsięwzięć współfinansowanych z Funduszy Europejskich - podkreślił wiceminister.

W grupie 20 regionów z nowych krajów członkowskich o najszybszym tempie zbliżania się do średniego poziomu UE znalazło się aż 9 polskich województw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.