PARTNER PORTALU
  • BGK

Polskie regiony skorzystały na szwajcarskim franku

  • MIW    16 marca 2016 - 17:04
Polskie regiony skorzystały na szwajcarskim franku
Fundusze przeznaczone dla Polski w ramach programu wynoszą 489 mln CHF. (Fot. : wikimedia.org).

• Szwajcarsko-Polski Program Współpracy miał zmniejszyć różnice między Polską, a UE.
• Priorytetowo potraktowano woj. lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie.
• Przyznano im 194,4 mln franków szwajcarskich na realizację 33 dużych projektów oraz programów.
Do Polski trafiło już ok. 2/3 pieniędzy z puli przewidzianej dla naszego kraju w Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy. Dzięki tym funduszom dofinansowano w sumie 58 projektów i programów oraz ok. 1700 mniejszych inicjatyw realizowanych w całej Polsce.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju priorytetowo potraktowano słabiej rozwinięte województwa południowo-wschodniej Polski: lubelskie, podkarpacie, świętokrzyskie i małopolskie. Na ich wsparcie przeznaczono blisko 43 proc. środków całego Programu. W wyniku przeprowadzonych konkursów i selekcji wniosków, przyznano tym województwom 194,4 mln franków szwajcarskich na realizację łącznie 33 dużych projektów oraz programów.

Wśród już zakończonych projektów znalazły się: modernizacja przejścia granicznego w Siemianówce (województwo podlaskie), modernizacja instalacji grzewczych w trzech szpitalach na terenie Małopolski (Szpital im. L. Rydygiera w Krakowie, Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie) i wsparcie dla Domów Pomocy Społecznej (projekt Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie).

Dzięki tym funduszom ponadto wykonano m.in. 50 inwestycji poprawiających bezpieczeństwo w ruchu drogowym na terenie siedmiu powiatów, usunięto ponad 76 tys. ton azbestu, zakupiono sześć nowych pociągów dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej i cztery nowoczesne spalinowe zespoły trakcyjne do obsługi odcinka Malbork-Grudziądz.

- Rok 2016 będzie kluczowy z punktu widzenia zamykania i rozliczania projektów finansowanych z funduszy szwajcarskich. Będzie to wymagało szczególnego zaangażowania zarówno ze strony zespołów projektowych, jak i wszystkich instytucji nadzorujących wdrażanie SPPW – mówi Paweł Chorąży wiceminister rozwoju.

Przypomnijmy, że środki Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy stanowią formę bezzwrotnej pomocy, ustanowionej przez Rząd Konfederacji Szwajcarskiej na mocy umowy międzynarodowej, zawartej w Bernie 20 grudnia 2007 r. Polska jest jednym z 13 państw członkowskich UE, które otrzymują od Szwajcarii wsparcie w związku z poszerzeniem Unii i możliwością korzystania przez ten kraj z udogodnień wspólnego rynku.

Fundusze przeznaczone dla Polski wynoszą 489 mln franków szwajcarskkich i stanowią blisko 37 proc. ogólnej puli. Celem Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy jest zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych, istniejących pomiędzy Polską a wyżej rozwiniętymi państwami Unii Europejskiej oraz różnic na terytorium Polski – pomiędzy ośrodkami miejskimi a obszarami słabiej rozwiniętymi. Program zakończy się w połowie 2017 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • kredyciarz, 2016-03-19 12:49:37

    A czemu tutaj, nie wspomina się o polskich frankowiczach, wydutkanych przez szwajcarów poprzez zachodnie banki w Polsce ? Oczywiście, na oczach, jaśnie pana Ryszarda Petru ? Czy dlatego, pan Petru, nigdy nie brał kredytów we frankach ? Dlaczego w tej sprawie, nic nie wspomina pan Paweł Chorąży ? Wyg...ląda na to, że ten cały "charytatywny" program szwajcarów, został sfinansowany przez polskich frankowiczów - zadłużonych przez to, po uszy. Wkrótce będziemy, nie tylko kolonią Brukseli ale i szwajcarów. A jak się Im obecne władze w Polsce, znowu, nie spodobają, to będą dalej karcić Polskę za nie subordynację. To co robią szwajcarzy i niemcy, dla Polski i pozostałych krajów, wyżej wskazanych, to nic innego, jak nowy "kredyt" niezaufania.  rozwiń