PARTNER PORTALU
  • BGK

Polskie województwa stracą pieniądze? Minister: To bardzo realne zagrożenie

  • Bartosz Dyląg    18 stycznia 2018 - 19:50
Polskie województwa stracą pieniądze? Minister: To bardzo realne zagrożenie
Nadal następuje bardzo silny rozdźwięk pomiędzy realizacją programów na poziomie krajowym a regionalnym (fot. Pixabay.com)

Świętokrzyskie, podlaskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie czy kujawsko-pomorskie mogą stracić pieniądze europejskie już w tym roku, ze względu na zasadę n+3. – To zagrożenie jest całkiem realne – wyjaśnia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
O ile realizacja polityki spójności w całym kraju przebiega bardzo dobrze, lepiej niż w poprzedniej perspektywie finansowej, o tyle nadal następuje bardzo silny rozdźwięk pomiędzy realizacją programów na poziomie krajowym a regionalnym.

Jerzy Kwieciński dodaje, że jest przygotowywana specjalna analiza na ten temat, ma być przedstawiona w ciągu kilku dni. Wynika z niej, że programy regionalne realizowane są znacząco wolniej niż programy krajowe. Tempo to jest „dużo, dużo wolniejsze" niż miało to miejsce w poprzedniej perspektywie finansowej.

Zdaniem ministra stanowi to bardzo duże zagrożenie dla utraty środków przez regiony. Nie przez wszystkie. Wśród nich mamy ewidentnych liderów, którzy znacznie sprawniej zarządzają swoimi programami, niż dzieje się to na poziomie krajowym (woj. pomorskie, wielkopolskie, opolskie, lubuskie czy podkarpackie), są też regiony z „naprawdę poważnymi” problemami (świętokrzyskie, podlaskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie czy kujawsko-pomorskie).

- Te regiony mogą stracić pieniądze już w tym roku ze względu na zasadę n+3 – wyjaśnia Jerzy Kwieciński. – To zagrożenie jest całkiem realne – zaznacza.

Wiadomo, że chodzi o 1,2 mld euro.

Jak dodaje minister inwestycji i rozwoju, w przyszłym roku mamy do czynienia z kolejnym zagrożeniem.

- W przyszłym roku będą się decydowały rezerwy, które wynoszą 6 proc. dla każdego programu operacyjnego. Jeżeli poszczególne programy nie zrealizują wskaźników zarówno ilościowych, jak i jakościowych, te pieniądze poszczególnym regionom mogą przepadać – wyjaśnia Jerzy Kwieciński.

By tego uniknąć, wysłano do marszałków specjalne pisma ostrzegające, marszałkowie spotykają się także w ramach specjalnego zespołu do spraw funduszy europejskich, a minister Kwieciński planuje poruszyć ten temat na najbliższym Konwencie Marszałków.

Cała wypowiedź ministra Jerzego Kwiecińskiego w wideo poniżej:

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.