PARTNER PORTALU
  • BGK

Polsko-niemieckie przedszkola dzięki Unii

  • PAP    25 czerwca 2012 - 09:59
Polsko-niemieckie przedszkola dzięki Unii

W Słubicach powstanie polsko-niemieckie przedszkole, a w bliźniaczym Frankfurcie nad Odrą zostanie rozbudowane istniejące już przedszkole, do którego uczęszczają także polskie dzieci.
Projekt dotyczący tych przedsięwzięć uzyskał dofinansowanie z funduszy unijnych. Władze Słubic w tym tygodniu planują ogłosić przetarg na realizacje swojej części inwestycji.

Burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz liczy, że budowa potrwa około 12 miesięcy i być może już w nowym roku szkolnym dzieci będą mogły uczęszcza do nowej placówki. Zaznaczył przy tym, że najważniejsza jest jednak jakość wykonania przedszkola i to będzie główny wyznacznik terminu oddania nowej placówki do użytku.

„Nowe przedszkole rozwiąże problem z miejscami w przedszkolach w naszym mieście i stworzy dobre warunki dla młodych mieszkańców, a także inwestorów, którzy będą chcieli zamieszkać W Słubicach ze swoimi rodzinami. Formuła polsko-niemieckiej placówki to wyraz naszej dbałości o dobre stosunki z sąsiadami z Niemiec, jesteśmy przecież miastem nadgranicznym i chcemy dawać wzór innym” – powiedział Ciszewicz.

W Słubicach planowana jest budowa przedszkola od podstaw. Będzie do niego uczęszczało 175 dzieci (135 dzieci polskich oraz 40 dzieci niemieckich). Projektowany budynek będzie jednokondygnacyjny, ma znaleźć się w nim siedem oddziałów przedszkolnych wraz z salą widowiskową, salką korekcyjną oraz całym niezbędnym zapleczem (kuchnia, magazyny itp.). Po zakończeniu prac budowlanych planowany jest zakup wyposażenia do przedszkola.

W części projektu realizowanej po stronie niemieckiej przewidziana jest rozbudowa istniejącego polsko-niemieckiego przedszkola o nazwie „Eurokita”. Placówka funkcjonuje w budynku należącym do miasta Frankfurt nad Odrą. Przedszkole od września 2009 r. prowadzi niemiecko-polskie Stowarzyszenie „Euro Kita”. Obecnie do uczęszcza do niego 54 dzieci (34 niemieckich, 20 polskich).

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.