Polsko-Norweska Współpraca Badawcza

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchamia Program Polsko-Norweska Współpraca Badawcza, którego celem jest zmniejszenie różnic ekonomicznych i społecznych oraz promowanie współpracy dwustronnej poprzez popularyzację i wspieranie badań naukowych.
Polsko-Norweska Współpraca Badawcza

Uroczyste otwarcie programu będzie miało miejsce 4 lipca 2012 roku  w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Program Polsko-Norweska Współpraca Badawcza został stworzony by zapewnić finansowanie badań i rozwoju, prowadzonych wspólnie przez jednostki naukowe w Polsce i Norwegii, w następujących obszarach:

• środowisko,
• zmiany klimatyczne, w tym badaniach polarne,
• zdrowie,
• nauki społeczne, w tym kwestia migracji,
• promowanie równości płci oraz równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym.

Ponadto program przewiduje tzw. „Fundusz Małych Grantów” (Small Grant Scheme). Jest to specjalny instrument skierowany na wsparcie projektów naukowych, realizowanych przez kobiety, tak by zwiększyć ich udział w najmniej sfeminizowanym obszarze, jakim są nauki techniczne, poprzez wykorzystanie ich potencjału oraz wsparcie w rozwoju kariery naukowej i awansu zawodowego.

Całkowity budżet programu wynosi 43 mln euro z czego 39 mln euro przeznaczone jest na realizację  projektów badawczych.  W ramach tej kwoty 3,5 mln euro dedykowane jest badaniom w dziedzinie promowania równości płci i  równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, natomiast 2,3 mln euro przeznaczono na tzw. „Fundusz Małych Grantów”. Oba są nowością w stosunku do poprzedniej edycji programu.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE