PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorska przebudowa targowisk

  • PAP    12 października 2012 - 12:36
Pomorska przebudowa targowisk

Dziewięć targowisk z woj. pomorskiego zostanie przebudowanych dzięki unijnemu dofinansowaniu.
Właściciele obiektów otrzymają łącznie prawie 8 mln zł. Władze województwa ogłosiły drugi konkurs na dotację przeznaczoną na modernizacje targowisk w regionie. Rozstrzygnięty został pierwszy konkurs z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), w którym można było uzyskać dotacje na targowiska.

W woj. pomorskim jest 89 targowisk stałych. Zakłada się, że inwestycje poprawią warunki sprzedaży w tych miejscach m.in. dla rolników oferujących swoje produkty. Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Justyna Durzyńska powiedziała, że dzięki wsparciu z UE targowiska miejskie lub gminne zostaną przebudowane lub zmodernizowane.

Poinformowała, że przebudowane albo wyposażone np. w miejsca parkingowe i sanitariaty zostaną targowiska w Pelplinie, Dzierzgoniu, Starej Kiszewie, Sztumie, Chojnicach, Kościerzynie, Tuchomiu, Bobowie i w Lęborku. Koszt realizacji każdego z projektów wnioskujący oszacowali na kwotę od 3,7 mln zł (w Pelplinie) do 378 tys. zł (w Tuchomiu).

Miasta i gminy otrzymają od 1 mln zł do 233 tys. zł dofinansowania. Maksymalny poziom pomocy unijnej wynosi 75 proc. kosztów inwestycji; pozostałą kwotę stanowi wkład własny beneficjenta. Podpisanie umów planowane jest w najbliższych tygodniach. Zakłada się, że realizacja projektów rozpocznie się jesienią i może potrwać dwa lata.

Do konkursu w Pomorskiem zgłoszono 11 projektów; jeden z nich został wycofany przez wnioskodawcę a drugi nie spełniał wymogów formalnych (brak było pozwolenia na budowę).

Pomorskie na modernizację lokalnych targowisk może przeznaczyć ok. 11 mln z UE. Po odpadnięcie z konkursu dwóch wniosków, do dyspozycji jest jeszcze ok. 3 mln zł. „Z tego względu władze województwa zdecydowały o ogłoszeniu drugiego konkursu na projekty dotyczące unowocześnienia targowisk” – poinformowała Durzyńska. Wnioski będą przyjmowane od 5 listopada do 21 grudnia.

Projekt dotyczący modernizacji targowisk jest adresowany do miejscowości liczących do 50 tys. mieszkańców, także miast, które dotychczas nie mogły ubiegać się o wsparcie ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Wnioskodawcą może być gmina lub związek międzygminny.

Zakłada się, że dzięki inwestycjom w rozwój targowisk stworzone zostaną warunki do sprzedaży bezpośredniej, która jest najkrótszą drogą pomiędzy producentem a odbiorcą końcowym żywności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.