PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: Blisko 81 mln zł na ochronę środowiska

  • PAP/AT    29 marca 2016 - 17:57
Pomorskie: Blisko 81 mln zł na ochronę środowiska

Pomorskie w bieżącej perspektywie unijnej na ochronę różnorodności biologicznej przeznaczyło ponad 18 mln euro (fot.pomorskie.eu/Małgorzata Pisarewicz)

• Siedemnaście projektów o wartości prawie 81 mln zł zostanie zrealizowanych w najbliższych latach w Pomorskiem w zakresie ochrony środowiska.
• Ponad 53 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.
• Największe projekty mają być realizowane na Mierzei Wiślanej i w Gdańsku.
We wtorek (29 marca) w Gdańsku marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali 17 umów na dofinansowanie ze środków unijnych projektów dotyczących ochrony różnorodności biologicznej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Pomorskie w bieżącej perspektywie unijnej na ochronę różnorodności biologicznej przeznaczyło ponad 18 mln euro.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przyznał, że projekty w zakresie ochrony środowiska nie są łatwe i nie przynoszą też spektakularnych efektów. "Łatwiej jest np. zbudować drogę lub jakiś obiekt" - dodał. Zaznaczył, że "są samorządy i organizacje, które chcą inwestować w ochronę różnorodności biologicznej, które dostrzegają walory przyrodnicze swoich terenów i są gotowe wyłożyć miliony". Marszałek zwrócił uwagę, że ogromne walory przyrodnicze Pomorskiego zostały uwzględnione przy tworzeniu Regionalnego Programu Operacyjnego. "W różnych częściach naszego regionu trzeba albo podjąć działania interwencyjne i wydawać pieniądze na poprawę ochrony siedlisk przyrody, które bezpowrotnie mogą być utracone w danym miejscu albo zainwestować w infrastrukturę lub kampanię informacyjną, aby te walory mogły być poznane przez turystów" - tłumaczył.

Czytaj też: Plany niskoemisyjne szansą na lepszą jakość powietrza w gminach

Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Jan Szymański podał, że celem projektów jest ochrona środowiska, ale też udostępnienie atrakcyjnych przyrodniczo obszarów turystom w sposób, który nie spowoduje ich degradacji. Zaznaczył, że było bardzo duże zainteresowanie dofinansowaniem na ten cel. Wpłynęło ok. 60 projektów, z których pozytywnie ocenionych zostało ponad 20 a umowy o dofinansowaniu podpisano w przypadku 17.

Projekt o największej wartości, ponad 13,6 mln zł (w tym ponad 9,5 mln zł stanowi dofinansowanie unijne) ma być realizowany przez gminę miasta Krynica Morska. Celem projektu jest zachowanie różnorodności biologicznej oraz walorów przyrodniczych i krajobrazowych na terenie obszarów chronionych Parku Krajobrazowego "Mierzeja Wiślana" oraz rezerwatów przyrody: "Kąty Rybackie", "Mewia Łacha", "Moczary", "Buki Mierzei Wiślanej" oraz Obszaru Natura 2000 "Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana". Efektem ma być m.in. zabezpieczone ok. 1,5 tys. ha terenów poprzez kontrolowany ruch turystyczny.

Burmistrz Krynicy Morskiej Krzysztof Swat powiedział, że projekt, w którym Krynica jest liderem, będzie realizowany w partnerstwie z gminami Sztutowo i Stegna oraz z Nadleśnictwem Elbląg. Podał, że w ramach projektu ma być utwardzonych i przystosowanych do ruchu rowerowego kilkadziesiąt kilometrów dróg leśnych. Część ścieżek rowerowych będzie przebiegała po szczycie wydm, z widokiem na morze. "Chcemy, żeby turyści przyjeżdżający na Mierzeję Wiślaną mieli również możliwość dojechania rowerem do tych najbardziej cennych przyrodniczo miejsc" - wyjaśnił. Burmistrz liczy, że budowa infrastruktury rowerowej pozwoli m.in. na przygotowanie oferty turystycznej na okres poza szczytem wakacyjnym. Projekt ma być zrealizowany do września 2018 roku.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: