PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie wyda 80 mln euro na badania i rozwój

  • PAP/JL    4 kwietnia 2016 - 07:19
Pomorskie wyda 80 mln euro na badania i rozwój
Województwo pomorskie wyda 80 mln euro na badania i rozwój. Fot. Pixabay.com

Około 80 mln euro na najbliższe lata przeznaczono w województwie pomorskim na dotacje na badania i rozwój dla firm i instytucji naukowych.
Pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie rozpocznie się za miesiąc. Do dyspozycji będzie 100 mln zł.

W pierwszym konkursie zaplanowana łączna kwota dofinansowania to 100 mln zł. Poziom dofinansowania projektu może wynieść od 15 do 80 proc. kosztów zależnie od typu projektu i wielkości podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie. O dotację mogą się ubiegać mikro, małe, średnie i duże firmy.

Pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach części regionalnego programu operacyjnego o nazwie „Ekspansja przez innowacje – wsparcie dotacyjne” rozpocznie się 4 maja. Kolejny ma być ogłoszony za rok.

W konkursie oprócz przedsiębiorstw mogą wziąć też udział instytucje naukowe i badawcze. Nowością – prawdopodobnie w skali kraju – jest to, że instytucja naukowa może wziąć udział w konkursie, ale pod warunkiem, że wkład własny przy realizacji projektu zapewni przedsiębiorca.

W tym konkursie nie ma konieczności zawierania przez firmy umów np. z instytucjami naukowymi.

O pieniądze mogą się ubiegać tylko przedsiębiorstwa, których pomysł wpisuje się w jedną z czterech inteligentnych specjalizacji pomorza. Za takie branże w regionie uznano: gospodarkę morską, ICT, energetykę i medycynę.

Pieniądze mogą być przeznaczone na prace badawczo-rozwojowe, ale nie na inwestycje związane np. z budową fabryki czy zakupem linii produkcyjnej. Nie ma ograniczenia co do wielkości projektu; można złożyć projekt na 10 tys. zł i można na 10 mln zł.

Proces oceny projektów też będzie bardziej skomplikowany niż zazwyczaj: zostaną w nim zaangażowani specjaliści z branż, których projekty będą dotyczyły. Umowy mogą być podpisane dopiero jesienią.

Jeżeli do konkursu wpłynęłyby bardzo dobre projekty o łącznej wartości dofinansowania przekraczającej zakładane 100 mln zł, to zarząd województwa miałby z czego dołożyć, bo na najbliższe lata na badania i rozwój w województwie przeznaczono 80 mln euro.

Ogłaszanie konkursów z zakresu prac badawczo-rozwojowych na Pomorzu planowane jest co roku.

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej każdy region powinien określić obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których województwo ma szansę być liderem w kraju i za granicą. Posiadanie takich inteligentnych specjalizacji jest warunkiem uruchomienia środków na badania, rozwój i innowacje.

Na realizację inteligentnych specjalizacji Pomorza może być przeznaczone około jednego miliarda złotych.

W Pomorskiem w oddolnych negocjacjach w sprawie wyłonienia specjalizacji wzięło udział prawie 300 firm oraz ponad 400 podmiotów, m.in. szkoły i uczelnie, instytucje otoczenia biznesu, samorządy i organizacje pozarządowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.