PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorze przedstawiło projekty do Kontraktu Terytorialnego

  • PAP    14 kwietnia 2014 - 16:20
Pomorze przedstawiło projekty do Kontraktu Terytorialnego

- 36 projektów chce zaproponować samorząd woj. pomorskiego do objęcia tzw. Kontraktem Terytorialnym, czyli przygotowywanym porozumieniem rządu z regionami ws. dużych inwestycji. Pomorskie chciałoby objęcia tym dokumentem przedsięwzięć o wartości ok. 26 mld zł.
14 kwietnia projekt "Stanowiska negocjacyjnego samorządu województwa pomorskiego do Kontraktu Terytorialnego" został przedstawiony w Gdańsku m.in. samorządowcom i przedsiębiorcom.

Kontrakt Terytorialny będzie obowiązującym w latach 2014-2020 głównym porozumieniem rządu z samorządami ws. koordynowania dużych, priorytetowych dla regionów inwestycji. Ich finansowanie ma pochodzić z różnych źródeł, m.in. ze środków regionalnych i krajowych. Dokument będzie negocjowany przez ministerstwo infrastruktury i rozwoju z poszczególnymi województwami.

Czytaj też:  W nowym projekcie RPO m.in. łączenie projektów w większe

Marszałek województwa, Mieczysław Struk zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu, że projekt stanowiska zawiera "przedsięwzięcia o kluczowym znaczeniu dla rozwoju regionu". "To nie mogą być przedsięwzięcia przypadkowe () ale wpisujące się w cele rozwojowe i politykę rządową wobec naszego regionu" - dodał. Wyjaśnił, że priorytetowe przedsięwzięcia zostały zdefiniowane w Strategii Rozwoju Woj. Pomorskiego do roku 2020 i skonkretyzowane w 6 Regionalnych Programach Strategicznych.

Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego woj. pomorskiego, Radomir Matczak poinformował, że samorząd Pomorskiego planuje przedstawić 36 projektów w sześciu obszarach tematycznych. "To nie jest litania życzeń wobec rządu, tylko lista propozycji, co mógłby zrobić rząd, a do czego samorząd się dołoży" - dodał. Zaznaczył, że samorząd proponuje 33 przedsięwzięcia inwestycyjne, które będą komplementarne wobec tych 36 projektów.

Wyjaśnił, że samorząd oczekuje realizacji ze strony rządu najważniejszych inwestycji a sam proponuje realizację przedsięwzięć uzupełniających w zakresie transportu, środowiska, energetyki, badań i rozwoju szkolnictwa wyższego oraz aktywności zawodowej i społecznej.

Najwięcej pieniędzy (18,6 mld zł)w ramach kontraktu terytorialnego Pomorze chciałoby pozyskać na rozwój transportu i infrastruktury transportowej. Wśród projektów są budowy dróg ekspresowych S6 (Gdańsk-Szczecin) i S7 (kontynuacja modernizacji trasy Gdańsk-Warszawa) oraz tras kolejowych: magistrali na Śląsk (przez Bydgoszcz) i linii kolejowej do Szczecina. Samorząd proponuje też elektryfikację i wydłużenie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) oraz zakup taboru dla PKM. Wśród projektów jest też wydłużenie linii SKM (Szybkiej Kolei Miejskiej) z Rumi do Wejherowa oraz zakup 30 elektrycznych zespołów trakcyjnych do obsługi przewozów pasażerskich.

W ramach regionalnych linii kolejowych planuje się modernizacje połączeń: Malbork-Grudziądz, Szczecinek-Ustka, Kościerzyna-Bytów oraz budowę obwodnic drogowych dla Malborka, Starogardu Gdańskiego i Czerska.

W zakresie bezpieczeństwa środowiska i powodziowego planuje się kontynuacje m.in. programu ochrony Żuław przed zalaniem oraz ochronę Zatoki Gdańskiej i zagospodarowanie Zalewu Wiślanego. Wartość planowanych inwestycji w tym zakresie to 4,9 mld zł. Na badania i rozwój oraz na wzrost konkurencyjności szkolnictwa wyższego samorząd chce pozyskać 2,1 mld zł, m.in. na utworzenie Pomorskiego Trójkąta Wiedzy oraz Narodowego Centrum Radioastronomii i Krajowego Centrum Inżynierii Kosmicznej przy Politechnice Gdańskiej.

Matczak uważa, że wszystkie projekty mają szansę na realizacje w latach 2014-2020. Wyjaśnił, że Kontrakt Terytorialny będzie miał wiele źródeł finansowania, m.in. unijne fundusze, krajowe programy operacyjne, Fundusz Kolejowy, Fundusz Drogowy, NFOŚ, Fundusz Pracy.

Uwagi do "Stanowiska negocjacyjnego samorządu województwa pomorskiego do Kontraktu Terytorialnego" mogą być zgłaszane do 9 maja za pomocą formularza dostępnego na stronie www.strategia2020.pomorskie.eu. Po zakończeniu konsultacji Zarząd Województwa podejmie uchwałę o przyjęciu stanowiska, które zostanie przekazane do ministerstwa infrastruktury i rozwoju. Wynegocjowany dokument ma być znany pod koniec roku

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.