PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomysł na 10 mld euro - program "Metropolie"

  • PAP    30 lipca 2013 - 16:07
Pomysł na 10 mld euro - program "Metropolie"

Krakowski poseł Ruchu Palikota Łukasz Gibała zaapelował we wtorek o stworzenie specjalnego programu operacyjnego dla metropolii w ramach środków, które Polska otrzyma z nowego budżetu UE na lata 2014-2020. Największe miasta miałyby otrzymać w tej puli 10 mld euro.
"W poprzedniej perspektywie największym metropoliom trudno było pozyskiwać pieniądze unijne (...). Jeśli teraz nie będzie dodatkowych funduszy dla miast, to znowu będą one przegrywały z jednej strony z autostradami i drogami ekspresowymi, a z drugiej - terenami wiejskimi" - mówił Gibała na wtorkowej konferencji prasowej w Krakowie.

Zaproponował, aby w ramach funduszy, które Polska otrzyma w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-20, rząd utworzył specjalny Program Operacyjny "Metropolie" z budżetem wynoszącym 10 mld euro. Pieniądze na ten cel miałyby zostać przekazane po połowie ze środków przeznaczonych na 16 regionalnych programów operacyjnych oraz Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

Czytaj też: Metropolie świecą, kiedy gaśnie słońce. Czy potrzebna im ustawa metropolitalna?

Beneficjentami programu - zdaniem Gibały - powinno być 4-6 największych polskich metropolii. Nie wyklucza jednak zakwalifikowania do niego wszystkich miast wojewódzkich. "Duże metropolie są motorem napędowym gospodarki we wszystkich państwach" - zaznaczył poseł RP.

Zapowiedział, że inicjatywa ma charakter ponadpartyjny, zaprasza do niej posłów i radnych także z innych ugrupowań. Do końca wakacji zamierza pod nią zebrać w Krakowie 20 tys. podpisów. Zostaną one przedstawione rządowi w ramach konsultacji społecznych projektu Umowy Partnerstwa 2014-2020, dokumentu określającego strategię wykorzystania Funduszy Europejskich w latach 2014-2020.

Czytaj też: Tak upadają metropolie

Jak wyliczył Gibała, dzięki nowemu programowi tylko w Krakowie mogłoby powstać 10 kilometrów metra (6 mld zł), północna obwodnica miasta (1,2 mld zł), trasa Zwierzyniecka z tunelem pod wzgórzem Św. Bronisławy (1,7 mld zł) oraz 12,5 km nowych linii tramwajowych (0,8 mld zł).

W nowym unijnym budżecie Polska ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. Według propozycji rządu środki na realizację polityki spójności mają być podzielone na sześć programów krajowych i szesnaście regionalnych, po jednym na województwo.

Na program Infrastruktura i Środowisko ma trafić 24,2 mld euro, na Inteligentny Rozwój (następca obecnie realizowanej Innowacyjnej Gospodarki) ok. 7,6 mld euro, na program Wiedza, Edukacja, Rozwój (następca programu Kapitał Ludzki) ok. 3,2 mld euro, na Polskę Cyfrową ok. 1,9 mld euro, na Polskę Wschodnią 2 mld euro, a na Pomoc Techniczną - ok. 0,6 mld euro.

Na programy regionalne ma trafić 28,1 mld euro, z czego najwięcej dostaną województwa: śląskie i małopolskie (ok. 3 mld euro i ok. 2,5 mld euro), a najmniej lubuskie (813 mln euro) i opolskie (847,1 mln euro).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Kki, 2013-07-31 08:18:58

    Dodajmy jeszcze np. Hannie Gronkiewicz - Waltz w Warszawie, żeby mogła więcej marnotrawić, a zabierzmy najbiedniejszym rejonom kraju, w których bieda aż piszczy. Nie ma to jak sprawiedliwość społeczna - gratuluje pomysłu posłowi lubiącemu zmianiać ugrupowania zaraz po wyborach...
  • Ludek, 2013-07-30 18:34:03

    DUŻE METROPOLIE !! A motorem napędowym jest pomysł Gibały,bo 10 mld ero,to kąsek nie byle jaki,a zatem myślcie kolesie-cwaniaki!