PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomysły regionów i miast na wsparcie z Unii Europejskiej

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    28 marca 2011 - 07:25
Pomysły regionów i miast na wsparcie z Unii Europejskiej

W ramach nowego rozdania pieniędzy z Brukseli pięciu zachodnim województwom marzy się program makroregionalny, a dużym miastom program dla metropolii.
Mnożą się krajowe pomysły na podział pieniędzy unijnych na lata 2014-2020. Mimo zmiany trzech z pięciu marszałków w zachodnich regionach kontynuowane jest opracowywanie strategii rozwoju Polski zachodniej – pisze „Rzeczpospolita”.

Uczestniczą w nich marszałkowie woj. lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Marzy im się oddzielny program operacyjny finansowany przez UE.

Czytaj też: Analiza SWOT zachodniej Polski

Zdaniem Elżbiety Polak, marszałka lubuskiego, koncepcja wspólnej strategii jest aktualna, ale pomysłu nie należy traktować jako programu „Rozwój Polski wschodniej bis”. Nie chodzi o niwelowanie opóźnień rozwojowych, ale o wykorzystanie atutów przez realizację zadań ponadregionalnych, np. budowę środkowoeuropejskiego korytarza transportowego w oparciu o Odrę, drogi i koleje.

Według Olgierda Geblewicza, marszałka zachodniopomorskiego, podstawowe jest opracowanie wspólnej strategii, bo gotowy dokument otworzy dyskusję o źródłach finansowania.

Na inicjatywę przychylnie patrzy Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Waldemar Sługocki, wiceminister rozwoju regionalnego, mówi, że resort czekamy na strategię. Jej ocena pozwoli stwierdzić, czy zaangażowane zostaną środki UE.

Z kolei Mazowsze chce, aby jego najbiedniejszą część objęto programem Rozwój Polski wschodniej kierowanym do pięciu wschodnich województw. Mógłby to być sposób na zniwelowanie skutków ewentualnego wypadnięcia Mazowsza z grupy najbardziej wspieranych europejskich regionów ze względu na przekroczenie poziomu 75 proc. średniego unijnego PKB.

Na razie Mazowsze wspiera pomysł utworzenia kategorii tzw. regionów przejściowych, w których PKB wynosiłby od 75 do 90 proc. średniej UE. Pomoc nie zostałaby odcięta automatycznie, ale byłaby redukowana sukcesywnie.

Czutaj też: Mazowsze "regionem przejściowym"?

O pieniądze unijne po 2013 roku zabiegają też duże polskie miasta. Te zrzeszone w Unii Metropolii Polskich (12) poparły pomysł stowarzyszenia EUROCITIES (140 miast z 34 krajów), aby zwiększyć udział wielkich miast w podziale środków z Funduszu Spójności poprzez oddzielny fundusz dla regionów metropolitalnych – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.