PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 1 mld na projekty miejskie

  • AT    4 czerwca 2012 - 15:46
Ponad 1 mld na projekty miejskie

Accreo Taxand przygotował publikację na temat nowego sposobu finansowania inwestycji przy wykorzystaniu środków Inicjatywy JESSICA pt. "Finansowanie zwrotne rozwoju miast ze środków UE – Inicjatywa JESSICA".
W publikacji opisane zostały, m.in. procedury ubiegania się o pożyczkę, prawne zabezpieczenia spłaty pożyczki udzielanej w ramach tej Inicjatywy i zasady łączenia preferencyjnej pożyczki z kredytem komercyjnym.

Publikacja skierowana jest zarówno do przedstawicieli samorządów poszukujących nowych możliwości finansowania inwestycji miejskich, jak i prywatnych inwestorów, którzy zainteresowani są pozyskaniem finansowania na projekty miejskie, łączące w sobie pożądane przez wspólnoty lokalne elementy społeczne z elementami komercyjnymi, warunkującymi spłatę zaciągniętego zobowiązania.

JESSICA jest nowym instrumentem wyodrębnionym z funduszy strukturalnych, który oferuje wsparcie w formie preferencyjnych, niskooprocentowanych pożyczek.

Nabór wniosków w czterech województwach został już rozpoczęty – wnioski o udzielenie pożyczki można już składać w Wielkopolsce, na Pomorzu, Pomorzu Zachodnim oraz na Śląsku. Łącznie, do pozyskania w ramach programu JESSICA jest ponad 1 mld zł.

"Publikacja Finansowanie zwrotne rozwoju miast ze środków UE – Inicjatywa JESSICA" przedstawia prawno-organizacyjne aspekty systemu wdrażania Inicjatywy JESSICA (zarówno na szczeblu UE, krajowym, jak i regionalnym), procedurę ubiegania się o pożyczkę oraz prawne zabezpieczenia spłaty pożyczki udzielanej w ramach tej Inicjatywy.

<!-- pagebreak //-->

Autorzy poruszają w niej również  zagadnienia dotyczące łączenia preferencyjnej pożyczki z kredytem komercyjnym czy innymi formami pomocy publicznej. Dodatkowo, w publikacji zaprezentowane zostały przykładowe inwestycje realizowane z udziałemprogramu  JESSICA.

- Pozadotacyjne formy wspierania projektów z wykorzystaniem funduszy europejskich budzą wiele wątpliwości i zastrzeżeń co do ich użyteczności i możliwości praktycznego zastosowania na szerszą skalę. Jednakże przykład Inicjatywy JESSICA pokazuje, że tego typu mechanizmy wsparcia mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie i być równie atrakcyjne jak dotacje – wyjaśnia Michał Gwizda, partner odpowiedzialny za Dział Doradztwa Europejskiego w Accreo Taxand.

- Ważne jest, że ten nowy w Unii Europejskiej instrument wsparcia inwestycji został jako pierwszy uruchomiony w Polsce oraz że w Polsce została podpisana pierwsza umowa na preferencyjną pożyczkę w ramach Inicjatywy JESSICA dla miejskiego projektu rewitalizacyjnego. Tym projektem była rewitalizacja części poprzemysłowej Leszna w Wielkopolsce i plan budowy na jej terenie galerii handlowej, oraz zagospodarowania przestrzeni wspólnych na plac miejski - mówi Gwizda.

Jak dodaje tego typu projekty współfinansowane przez Inicjatywę JESSICA nie mogły dotychczas liczyć na efektywne wsparcie z innych instrumentów dotacyjnych. Problemem był fakt, iż były głównie realizowane przez podmioty prywatne, a co ważniejsze – były nastawione na zysk, co stanowiło barierę w pozyskaniu dotacji ze środków unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.