PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 10 mln zł na ratowanie zabytków

  • PAP    5 kwietnia 2012 - 13:01

Ponad 10 mln zł przeznaczył w tym roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na prace konserwatorskie i roboty budowlane w obiektach zabytkowych.
W ciągu czterech lat urząd marszałkowski wydał na ten cel 34 miliony złotych. Od 2009 roku samorząd województwa realizuje czteroletni Program Opieki nad Zabytkami.

„Dzięki kierowanym na ten cel co roku milionom złotych wsparcia wiele bezcennych dla Kujaw i Pomorza obiektów odzyskało dawny blask. Część z nich uchroniliśmy przed całkowitą ruiną” – podkreślił w czwartek Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego (zabierz głos/oceń marszałka).

Kwota tegorocznych dotacji na remonty w zabytkach to ponad 10 milionów złotych. Z tej puli 1,8 miliona złotych stanowią środki z budżetu województwa, kolejne 8,4 miliona złotych to fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wparcie trafi na realizację 138 przedsięwzięć.

Dofinansowanie umożliwi między innymi remont zabytkowej siedziby Polskiego Radia „PiK” w Bydgoszczy (zabierz głos/oceń prezydenta), wykonanie prac remontowo-konserwatorskich przy przyporach zamku w Golubiu-Dobrzyniu, realizację drugiego etapu renowacji kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie (gmina Osielsko, powiat bydgoski), kompleksową konserwację kościoła św. Andrzeja Boboli w Świeciu oraz remont kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zgłowiączce (gmina Lubraniec, powiat włocławski).

W latach 2009-2011 na prace remontowe w zabytkach Urząd Marszałkowski przeznaczył prawie 24 miliony złotych dotacji z budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wsparcie trafiło w sumie na realizację 270 przedsięwzięć.

Zarząd województwa rozpoczął już prace nad przygotowaniem programu opieki nad zabytkami na lata 2013-2016. Jak podkreślił marszałek Całbecki, samorząd wojewódzki przeznacza też fundusze na restaurację zabytków w ramach projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przedsięwzięć ujętych w lokalnych programach rewitalizacji w ramach RPO, inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także Programu Operacyjnego Ryby.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.