PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 100 mln euro na rewitalizację Łodzi

  • PAP    6 listopada 2013 - 13:50
Ponad 100 mln euro na rewitalizację Łodzi

Prawie 105 mln euro trafi dodatkowo do Łodzi na rewitalizację miasta. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego - poinformowała w środę na spotkaniu z mediami prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Przypomniała, że w najbliższej perspektywie unijnej na lata 2014-2020 na rewitalizację w całym kraju przeznaczonych będzie ok. 25 mld zł. Zapewniła, że Łódź będzie się starać o pieniądze z tej transzy. Obecna na konferencji prasowej dyrektor biura funduszy europejskich w łódzkim magistracie Katarzyna Kowalska zwróciła uwagę, że miasto nigdy nie miało takiego wsparcia rządowego.

Od kilku lat w Łodzi prowadzona jest m.in. rewitalizacja budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1. Wartość projektu wynosi 274 mln zł brutto, z czego 82,7 mln zł jest dofinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej. Prace prowadzone są na powierzchni blisko 40 tys. m kw.

Czytaj też: 19,6 mln euro na rewitalizację EC 1 w Łodzi

Inwestycja podzielona została na dwie części - EC1 Wschód i EC1 Zachód. W EC1 Wschód, które ma być gotowe w 2014 roku, oprócz planetarium czy kina 3D mają się znaleźć m.in. nowoczesne studia dźwięku i obrazu. W części EC1 Zachód powstaje centrum nauki i techniki. Będzie to ośrodek edukacyjno-wystawienniczy zajmujący się promocją nauki i rozwoju techniki. Obie części rewitalizowanej elektrociepłowni mają zostać oddane do użytku pod koniec 2014 roku.

Od 2011 roku w Łodzi realizowany jest również program "Mia100kamienic". W jego ramach miejskie budynki są remontowane kompleksowo, wraz z podwórkami. Obecnie w procesie inwestycyjnym jest ponad 70 kamienic - remonty 40 z nich już się zakończyły. Władze miasta liczą, że do końca tego roku w ramach programu odnowionych zostanie w sumie 50 nieruchomości. Na remonty kamienic w ramach tego programu miasto przeznaczyło dotąd w sumie ponad 150 mln zł - w tym roku w budżecie zapisano na ten cel 65 mln zł, w przyszłorocznym ma to być 50 mln zł.

Czytaj też: Rewitalizacja priorytetem na lata 2014-2020

Łódź będzie ubiegać się o zorganizowanie International Expo w 2022/2023 roku. Tematem wystawy byłaby kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich.

Pod koniec września tego roku premier Donald Tusk poinformował w Łodzi o rozpoczęciu wielkiego programu rewitalizacji, wykorzystującego unijne pieniądze. Mówił wówczas, że w wielu miastach widać postępującą degradację budynków, nie tylko zabytkowych, ale mieszkalnych i użytkowych. Zwrócił uwagę, że przy realizacji tego programu nie będzie chodziło tylko o remont elewacji, czy wymiany okien, ale o generalny remont całych kwartałów miasta.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podkreśliła, że rewitalizacja to sprawa bardzo szeroka - jej częścią mogą być np. również sprawy klimatyczne, związane np. z termomodernizacją, to również sprawy społeczne, zdegradowane tereny czy dzielnice miast, drogi lokalne na takich obszarach, a nawet zadania w sferze kultury. Dodała, że specjalne środki otrzymają miasta borykające się z problemami społecznymi czy zdegradowanymi obszarami, jak Bytom, Łódź i wiele dawnych miast wojewódzkich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.