PARTNER PORTALU
 • BGK

Ponad 100 mln zł na rewitalizację na Mazowszu

 • PAP/AH    8 maja 2018 - 17:28
Ponad 100 mln zł na rewitalizację na Mazowszu
– JESSICA2 skierowana jest do przestrzeni miejskich - podkreśla marszałek Adam Struzik.

Jednostki samorządu, przedsiębiorcy czy spółdzielnie mieszkaniowe mogą się m.in. ubiegać o tanie pożyczki z funduszy unijnych, na rewitalizację różnych obiektów na terenie Mazowsza - ogłosił we wtorek Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Do wzięcia jest ponad 100 mln zł.
 • Po pożyczki JESSIKA2 mogą sięgać m.in. samorządy, przedsiębiorcy, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe.
 • Pożyczki posłużą nie tylko budownictwu mieszkalnemu, ale mogą po nie sięgać też np. organizacje pozarządowe.
 • Mogą one wspomóc rewitalizację obiektów, które potem będą służyć kulturze. Chodzi o łączenie celów ekonomicznych z celami społecznymi.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył ok. 103 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 na preferencyjne pożyczki JESSICA2 (z oprocentowaniem od 0,25 proc. w skali roku). Z pieniędzy tych mają być finansowane rewitalizacje różnych obiektów na terenie Mazowsza.

Około 40 mln zł trafi na rewitalizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Jak podano, inwestycje realizowane w wielorodzinnych budynkach będą mogły obejmować także prace z zakresu efektywności energetycznej, w tym termomodernizacji. Nabór wniosków ruszył pod koniec kwietnia.

Obecnie - tak, jak w poprzedniej perspektywie - wnioski o pożyczkę przyjmuje Bank Gospodarstwa Krajowego Region Mazowiecki. Można je składać aż do wyczerpania środków.

- Po pożyczki JESSIKA2 mogą sięgać m.in. samorządy, przedsiębiorcy, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe. Pożyczki posłużą nie tylko budownictwu mieszkalnemu, ale mogą po nie sięgać też np. organizacje pozarządowe. Mogą one wspomóc rewitalizację obiektów, które potem będą służyć kulturze. Chodzi o łączenie celów ekonomicznych z celami społecznymi - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, marszałek województwa Adam Struzik.

- Mamy dzisiaj uruchomione ponad 100 mln zł w instrumencie zwrotnym, ale dla gospodarki Mazowsza będzie to zdecydowanie więcej, bo te finanse będą wracały i będą wykorzystywane ponownie. Będziemy, więc osiągać efekt mnożnikowy. Kolejny raz uruchamiamy instrumenty, które są uzupełnieniem wsparcia dotacyjnego. Poza tym w tego typu inicjatywach nie chodzi tylko o pieniądze, ale o cały system, który budujemy dzięki wdrażaniu instrumentów zwrotnych - dodał, cytowany, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w UMWM Marcin Wajda.

W poprzedniej perspektywie pożyczki (ok. 180 mln zł) wsparły np. rozbudowę placówki dydaktycznej TPD Helenów czy rewitalizację zabytkowych obiektów należących do Uniwersytetu Warszawskiego, a także szereg inwestycji poprawiających efektywność energetyczną w budynkach.

- Prowadzimy całą procedurę oceny wniosków. Weryfikujemy tzw. wiarygodność kredytową i dodatkowo robimy analizę pod kątem wpływu społecznego takiej inwestycji po to, żeby wyliczyć końcową stawkę oprocentowania dla danego projektu. Im wskaźnik jest większy, tym oprocentowanie jest bliższe minimalnego - na poziomie 0,25 proc. - opisywał, cytowany, członek zarządu BGK Przemysław Cieszyński. - Poza tym wszystkie właściwe parametry, które są istotne w przypadku finansowania zwrotnego, są odległe od standardu rynkowego, jeśli chodzi o bankowość komercyjną. Minimalne oprocentowanie, kompletny brak opłat i prowizji, okres finansowania 15 lat pozwolą na to, że te raty będą relatywnie niskie i łatwiejsze do obsłużenia przez beneficjentów - wskazał.

Warunki udzielanych pożyczek to: maksymalna kwota pożyczki 20 mln zł, oprocentowanie pożyczek - od 0,25 proc. w skali roku, okres spłaty - do 15 lat, karencja w spłacie - do 48 miesięcy od rozpoczęcia realizacji inwestycji, brak opłat i prowizji w całym okresie obsługi pożyczki.

Potencjalni pożyczkobiorcy to: mazowieckie jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia spółki komunalne, przedsiębiorcy, instytucje edukacyjne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego, organizacje pozarządowe, instytucje pomocy i integracji społecznej, rynku pracy oraz kultury, a także kościoły i związki wyznaniowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.