PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 11 mld na edukację z UE

  • PAP    14 listopada 2012 - 15:13
Ponad 11 mld na edukację z UE

Ponad 11 mld zł ze środków unijnych przeznaczono na edukację w perspektywie finansowej 2007-2013 - poinformowała w środę minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Fundusze wspierają wiele działań oświatowych: od przedszkoli po koła zainteresowań w szkołach.
Zadania w obszarze edukacji realizowane są przede wszystkim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Program ten na lata 2007-2013 obejmuje działania w obszarze oświaty realizowane w ramach Priorytetu III "Wysoka jakość systemu oświaty" oraz Priorytetu IX "Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach".

Program Operacyjny Kapitał Ludzki jest finansowany w 85 proc. ze środków UE z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w 15 proc. ze środków krajowych. Budżet Priorytetu III to około 800 mln euro, a budżet Priorytetu IX to około 2 mld euro.

Jak poinformowała minister edukacji Krystyna Szumilas, ze środków europejskich na upowszechnienie edukacji przedszkolnej przeznaczono 1,5 mld zł. Utworzono około 3,5 tys. nowych ośrodków wychowania przedszkolnego (dla ponad 110 tys. dzieci w wieku 3-5 lat), w planach jest kolejnych 1200 ośrodków.

Na rozwój kompetencji kluczowych przeznaczono 700 mln zł. Dzięki czemu 460 tys. dzieci wzięło udział w zajęciach dodatkowych w 7 tys. szkół i placówek. Do prowadzenia tych zajęć przeszkolono 17 tys. nauczycieli.

Szumilas podała, że środki europejskie przeznaczone zostały też na projekty systemowe, wspierające zmiany w systemie kształcenia i podnoszenie jakości kształcenia. "Zmieniając polską szkołę zaczęliśmy od zmiany podstawy programowej nauczania, od postawienia na rozwój kompetencji kluczowych i od zmiany sposobu pracy z uczniem. Wprowadziliśmy zasadę indywidualnego podejścia do potrzeb ucznia na każdym poziomie kształcenia" - powiedziała.

Ze środków europejskich 437 mln zł przeznaczono na indywidualizację procesu nauczania i wychowywania uczniów klas I-III szkoły podstawowej; wsparcie otrzymało ponad 500 tys. dzieci w blisko 8 tys. szkół. "Docelowo wsparciem objętych będzie 10 tys. szkół. Każda szkoła, która będzie chciała uczestniczyć w tym projekcie, będzie miała taka możliwość" - poinformowała minister edukacji. Jak podała, 22 mln zł przeznaczono na wsparcie systemu pracy z uczniem zdolnym.

Dzięki środkom UE zmodernizowano też system egzaminów zewnętrznych. Przeszkolono 30 tys. nauczycieli egzaminatorów. Przeprowadzono dwa próbne egzaminy maturalne z matematyki, w których wzięło 800 tys. uczniów. Tworzony jest bank zadań na potrzeby egzaminu maturalnego.

<!-- pagebreak //-->

55 mln zł ze środków unijnych przeznaczono na stworzenie nowoczesnego systemu wspierania szkół i placówek. "Planujemy łącznie przeszkolić w zakresie nadzoru pedagogicznego i ewaluacji wewnętrznej 1400 pracowników nadzoru pedagogicznego. W tej chwili mamy już 700 dobrze przygotowanych pracowników nadzoru oraz 20 tys. dyrektorów i 3 tys. nauczycieli" - poinformowała minister edukacji.

174 mln zł przeznaczono na szkolenia dla nauczycieli kształcenia zawodowego. 100 mln zł przeznaczono na przeszkolenie 7 tys. przyszłych nauczycieli kształcenia zawodowego oraz 1400 nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Na poziomie regionalnym zakontraktowano 378 mln zł na doskonalenie zawodowe, którym objęto 62 tys. nauczycieli.

"Jesteśmy w trakcie realizacji bardzo dużego projektu konkursowego zmieniającego system doskonalenia nauczycieli. Na ten cel mamy 162 mln zł. System ten będzie działał na rzecz potrzeb nauczycieli w konkretnych szkołach; to nauczyciele będą określać jakiego wsparcia potrzebują" - powiedziała Szumilas.

2,2 mld zł ze środków UE przeznaczono na reformę szkolnictwa zawodowego. Opracowano nowe podstawy programowe kształcenia w zawodach i nową formułę egzaminu zawodowego, w tym egzaminów zawodowych on-line. Wsparciem objęto ponad 7 tys. szkół zawodowych. 10 tys. uczniów szkół zawodowych skorzystało ze staży zawodowych w innych krajach Unii Europejskiej.

"Obecnie przygotowujemy się do następnej perspektywy finansowej. Chcemy skupić się na upowszechnieniu dobrej jakości edukacji na wszystkich poziomach kształcenia. (...) Ważna jest też walka z wykluczeniem społecznym - zwiększanie szans edukacyjnych wszystkich dzieci. W następnej perspektywie finansowania chcemy kierować środki w tych obszarach edukacji i na potrzeby tych dzieci, które tego najbardziej potrzebują, a więc na edukację przedszkolną, rozwój kompetencji językowych i kluczowych. Pamiętamy też przy projektowaniu nowej perspektywy finansowej o dalszym dostosowywaniu systemu kształcenia zawodowego do zmieniającej się gospodarki" - powiedziała Szumilas.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.