Ponad 11 mld na edukację z UE

Ponad 11 mld zł ze środków unijnych przeznaczono na edukację w perspektywie finansowej 2007-2013 - poinformowała w środę minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Fundusze wspierają wiele działań oświatowych: od przedszkoli po koła zainteresowań w szkołach.
Ponad 11 mld na edukację z UE

Zadania w obszarze edukacji realizowane są przede wszystkim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Program ten na lata 2007-2013 obejmuje działania w obszarze oświaty realizowane w ramach Priorytetu III "Wysoka jakość systemu oświaty" oraz Priorytetu IX "Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach".

Program Operacyjny Kapitał Ludzki jest finansowany w 85 proc. ze środków UE z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w 15 proc. ze środków krajowych. Budżet Priorytetu III to około 800 mln euro, a budżet Priorytetu IX to około 2 mld euro.

Jak poinformowała minister edukacji Krystyna Szumilas, ze środków europejskich na upowszechnienie edukacji przedszkolnej przeznaczono 1,5 mld zł. Utworzono około 3,5 tys. nowych ośrodków wychowania przedszkolnego (dla ponad 110 tys. dzieci w wieku 3-5 lat), w planach jest kolejnych 1200 ośrodków.

Na rozwój kompetencji kluczowych przeznaczono 700 mln zł. Dzięki czemu 460 tys. dzieci wzięło udział w zajęciach dodatkowych w 7 tys. szkół i placówek. Do prowadzenia tych zajęć przeszkolono 17 tys. nauczycieli.

Szumilas podała, że środki europejskie przeznaczone zostały też na projekty systemowe, wspierające zmiany w systemie kształcenia i podnoszenie jakości kształcenia. "Zmieniając polską szkołę zaczęliśmy od zmiany podstawy programowej nauczania, od postawienia na rozwój kompetencji kluczowych i od zmiany sposobu pracy z uczniem. Wprowadziliśmy zasadę indywidualnego podejścia do potrzeb ucznia na każdym poziomie kształcenia" - powiedziała.

Ze środków europejskich 437 mln zł przeznaczono na indywidualizację procesu nauczania i wychowywania uczniów klas I-III szkoły podstawowej; wsparcie otrzymało ponad 500 tys. dzieci w blisko 8 tys. szkół. "Docelowo wsparciem objętych będzie 10 tys. szkół. Każda szkoła, która będzie chciała uczestniczyć w tym projekcie, będzie miała taka możliwość" - poinformowała minister edukacji. Jak podała, 22 mln zł przeznaczono na wsparcie systemu pracy z uczniem zdolnym.

Dzięki środkom UE zmodernizowano też system egzaminów zewnętrznych. Przeszkolono 30 tys. nauczycieli egzaminatorów. Przeprowadzono dwa próbne egzaminy maturalne z matematyki, w których wzięło 800 tys. uczniów. Tworzony jest bank zadań na potrzeby egzaminu maturalnego.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE