PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 12 mln zł dla Nowej Dęby z Unii

  • PAP    26 maja 2011 - 13:32
Ponad 12 mln zł dla Nowej Dęby z Unii

Nowy dworzec autobusowy i nowoczesny monitoring – na te m.in. inwestycje trafią unijne pieniądze pozyskane przez samorząd Nowej Dęby.
Pieniądze pochodzą z regionalnego programu operacyjnego województwa podkarpackiego. Całkowita wartość projektu to ponad 12 mln zł. Jak poinformował burmistrz miasta Wiesław Ordon, głównym powodem złożenia projektu była niska estetyka miasta i przestrzeni publicznej.

„Nasz projekt otrzymał wysoką ocenę i zastał zakwalifikowany do dofinansowania. Jego całkowita wartość to ponad 12 mln zł, z czego 8,5 mln zł pochodzić będzie z RPO” – dodał.

Podkreślił, że projekt realizowany będzie do 2013 r. W bieżącym roku na wkład własny gmina wyda 365 tys. zł, w przyszłym – 499 tys. zł, a w 2013 – 1,9 mln zł. „Łącznie ze środkami już wydanymi na budowę dworca, wkład własny gminy wyniesie ponad 3 mln zł” – zaznaczył burmistrz.

Całość zadań podzielona została na sześć etapów, obejmujących m.in.: zagospodarowanie dworca autobusowego oraz terenów przyległych, przebudowę placu im. mjr. Gryczmana, rewitalizację 22 tys. metrów kwadratowych terenów zielonych, zainstalowanie najnowocześniejszego monitoringu oraz opracowanie i wykonanie nowego systemu informacyjnego i oznakowania ulicznego, m.in. zamontowanie tablic z planami miasta.

Najważniejszym elementem projektu jest budowa nowego dworca autobusowego. Pierwsze prace wykonał samorząd Nowej Dęby pod koniec 2009 r. Wówczas dworzec zyskał m.in. nową zatokę autobusową i parking główny, wykonano również zadaszenie przystanku.

Jak zaznacza Ordon, nie wszystkie problemy zostały jednak rozwiązane. „Brakuje miejsca, gdzie podróżni mogliby się ogrzać i poczekać na środek transportu. Jest to duże utrudnienie zwłaszcza w zimne dni. Dlatego konieczne jest wybudowanie budynku dworca” – dodał.

Projekt budynku dostosowany zostanie do istniejącej już konstrukcji zadaszenia, w taki sposób, aby stanowić całość pod względem konstrukcyjnym i architektonicznym. Powierzchnia dworca ma wynieść 140 mkw.

W ramach RPO na lata 2007-2013 Podkarpacie ma do wykorzystania 1 mld 136 mln euro.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.