PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 18 mln zł dotacji z UE na Centrum Nauki i Techniki w Łodzi

  • PAP/MIW    28 lipca 2016 - 08:31
Ponad 18 mln zł dotacji z UE na Centrum Nauki i Techniki w Łodzi

Tak obecnie wyglądają obiekty elektrociepłowni EC1 w Łodzi. (fot. www.ec1lodz.pl).

• Ponad 18 mln zł dofinansowania z UE otrzyma Centrum Nauki i Techniki w Łodzi.
• Obiekt powstaje  w zrewitalizowanym kompleksie dawnej elektrociepłowni EC1 w Łodzi. 
• Całkowita wartość projektu, który ma być skończony w drugiej połowie 2017 roku, to ponad 45 mln zł.
Centrum Nauki i Techniki powstaje na terenie EC1 Zachód - zrewitalizowanego za ponad 124 mln zł zabytkowego obiektu poprzemysłowego, znajdującego się w Nowym Centrum Łodzi, w sąsiedztwie budowanego od kilku lat nowego dworca Łódź-Fabryczna.

- Projekt przygotowywany przez EC1 otrzymał najwyższą ilość punktów w ramach VIII osi priorytetowej "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Centrum Nauki i Techniki otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 18 mln zł, przy całej wartości projektu wynoszącej 45,5 mln zł. Realizatorem jest Konsorcjum Qumak, które prace rozpoczęło na początku bieżącego roku - poinformowała Jolanta Baranowska z Biura Rzecznika Prasowego Prezydenta.

W Centrum znajdą się trzy ścieżki edukacyjne, adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. "Przetwarzanie energii" to ścieżka oparta o skansenową część elektrowni, natomiast uzupełnieniem ścieżki "Mikroświat i makroświat" będzie sferyczne kino 3D. "Historia wiedzy i cywilizacji" zaprezentuje wiedzę z dziedziny chemii, fizyki i nauk przyrodniczych oraz jej wykorzystanie w codziennym życiu człowieka.

Poza Centrum Nauki i Techniki dofinansowania UE w ramach tego samego konkursu otrzymały też trzy inne łódzkie placówki. Akademia Muzyczna im. Bacewiczów dostała ponad 14 mln zł na zakup instrumentów muzycznych do prowadzenia działalności kulturalnej. Muzeum Sztuki zrealizuje dwie inwestycje - remont zabytkowej siedziby z dofinansowaniem w wysokości 12 mln zł i budowę magazynu studyjnego - dotacja wynosi 6,5 mln zł. Niespełna 14 mln zł na rozbudowę infrastruktury uzyskał Zespół Szkół Muzycznych im. Moniuszki. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.