PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 2,6 mln zł z UE na rozwój wsi

  • PAP    14 maja 2013 - 08:32
Ponad 2,6 mln zł z UE na rozwój wsi

Ponad 2,6 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej mogą otrzymać m.in. gminy, instytucje kultury czy organizacje pozarządowe na projekty związane z rozwojem wsi w województwie podlaskim.
We wtorek ruszył nabór wniosków w trzech konkursach. Konkursy organizuje Lokalna Grupa Działania (LGD) „Puszcza Knyszyńska". Działa ona na terenie gmin: Czarna Białostocka, Gródek, Juchnowiec Kościelny, Michałowo, Supraśl, Wasilków i Zabłudów.

Dofinansowanie można otrzymać w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. We wtorek ogłoszono trzy konkursy; pierwszy, skierowany przede wszystkim do samorządów, dotyczy większych inwestycji.

Drugi przewiduje tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw; tu o dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. osoby fizyczne. Natomiast trzeci skierowany jest do osób odchodzących z rolnictwa. Wnioski można składać do 3 czerwca.

Jak poinformował prezes LGD „Puszcza Knyszyńska" Adam Kamiński, są to jedne z ostatnich konkursów w tej perspektywie finansowej.

W pierwszym konkursie, na „odnowę i rozwój wsi", do podziału jest ponad 1,6 mln zł. O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. gminy, instytucje kultury czy organizacje pozarządowe.

Maksymalnie mogą uzyskać do 80 proc. unijnej dotacji na daną inwestycję. Kamiński powiedział, że wnioski mogą dotyczyć projektów infrastrukturalnych, jak budowa czy remont świetlic oraz budowa placów zabaw. Dodał, że chodzi o projekty związane z rozwojem turystyki.

Środki przeznaczone w konkursie na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw to ponad 700 tys. zł. O dotację mogą ubiegać się osoby fizyczne. W tym konkursie maksymalne dofinansowanie wynosi do 50 proc. unijnej dotacji. Kamiński mówił, że można otrzymać dofinansowanie na inwestycje takie jak zakup maszyn czy poprawienie infrastruktury.

Natomiast w konkursie na „różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" do podziału jest blisko 300 tys. zł, a maksymalne dofinansowanie wynosi do 50 proc. To konkurs skierowany do rolników, którzy chcą poszerzyć swoją działalność np. poprzez utworzenie agroturystyki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: