PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 20 mln euro z UE na terminal lotniska w Gdańsku

  • PAP    30 kwietnia 2014 - 13:37
Ponad 20 mln euro z UE na terminal lotniska w Gdańsku

- Komisja Europejska dofinansuje 20,2 mln euro budowę drugiego terminalu pasażerskiego lotniska w Gdańsku. KE zatwierdziła też 62,8 mln euro na modernizację toru wodnego do portów w Świnoujściu i Szczecinie.
Jak podkreśla KE w komunikacie, lotnisko w Gdańsku jest jedynym międzynarodowym portem regionalnym w województwie pomorskim, a unijna inwestycja przyczyniła się do zwiększenia zdolności obsługi ruchu pasażerskiego poprzez uruchamianie nowych połączeń lotniczych. Projekt został ukończony w 2012 roku i lotnisko jest teraz w stanie odbierać do 5 mln pasażerów rocznie.

"Rozbudowa lotniska w Gdańsku będzie miała pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy województwa pomorskiego. Poprzez umożliwienie większego ruchu pasażerskiego, ta inwestycja ułatwi dalszy rozwój trójmiasta (...) i poprawi jakość życia wielu Polaków. Uczyni też województwo nawet jeszcze bardziej atrakcyjnym dla turystów i biznesu" - oświadczył komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn.

Podkreślił, że gdański port jest częścią priorytetowej sieci transportowej TEN-T, która ma poprawić funkcjonowanie wewnętrznego rynku UE, który "jest tak dużą korzyścią dla Polski, od kiedy przystąpiła do UE 10 lat temu".

Inwestycja była realizowana w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i została dofinansowana z unijnego Funduszu Spójności. Koszt inwestycji to 57,4 mln euro, z czego UE dofinansowuje 20,2 mln euro.

Ponadto w środę Komisja zatwierdziła inwestycję rzędu 62,8 mln euro z Funduszu Spójności na modernizację toru wodnego do portów w Świnoujściu i Szczecinie. Projekt przewiduje modernizację wałów wschodniego i zachodniego brzegu toru na długości 8 km (4 km na Kanale Mielińskim i 4 km w północnej części Kanału Piastowskiego).

Całkowity koszt inwestycji to 79,7 mln euro, z czego UE sfinansuje 62,8 mln euro; projekt ma być zrealizowany do czerwca 2015 r.

Zatwierdzony projekt jest kontynuacją pierwszego etapu modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin, który został sfinansowany wyłącznie przez Polskę w latach 2000-2004. Trzeci etap modernizacji planowany jest na lata 2014-2020. Będzie on polegał na pogłębieniu toru wodnego do głębokości 12,5 m wzdłuż całej jego długości od Świnoujścia do Szczecina.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.