PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 236 mln euro na śląskie projekty środowiskowe

  • PAP    12 września 2014 - 08:19
Ponad 236 mln euro na śląskie projekty środowiskowe

Ponad 236 mln euro na projekty środowiskowe, w tym m.in. związane z gospodarką wodno-ściekową, gospodarką odpadami, ochroną bioróżnorodności, będzie mogło przeznaczyć województwo śląskie w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020.
Do negocjacji z Komisją Europejską jest obecnie przygotowywany najważniejszy dokument strategiczny, jakim jest Regionalny Program Operacyjny (RPO) Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Czytaj też: RPO 2010-2013: Śląskie na finiszu

Dokument ten będzie wskazywał kierunki, na które będą kierowane te środki. Jak poinformowała Urszula Machlarz z wydziału rozwoju regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach, w przypadku "priorytetów środowiskowych i efektywnego wykorzystania zasobów" pulę tych środków będzie można przeznaczyć na różne zadania.

Jednym z nich będzie gospodarka wodno-ściekowa. W tym przypadku środki będzie można kierować m.in. na budowę i modernizację sieci kanalizacyjnych czy instalacji do oczyszczania ścieków komunalnych. Nowe RPO obejmie również gospodarkę odpadami, m.in. w zakresie ich unieszkodliwiania.

Nie zabraknie środków, jak dodała Machlarz, na ochronę dziedzictwa kulturowego. "W tym wypadku pieniądze będzie można kierować między innymi na prace konserwatorskie zmierzające do odrestaurowania zabytków w regionie, czy na przykład na rewitalizację zabytków poprzemysłowych" - powiedziała.

Czytaj też: Na co Śląsk przeznaczy najwięcej kasy w nowym RPO? 

Kolejnym elementem będzie ochrona różnorodności biologicznej, w tym "ochrona siedlisk przyrodniczych". "Z jednej strony będą dofinansowane projekty, których celem będzie zabezpieczenie tych obszarów przed zniszczeniem, z drugiej polegające między innymi na udostępnieniu społeczeństwu tych cennych przyrodniczo terenów z zachowaniem ich specyfiki" - powiedziała Machlarz.

Dodała, że "to nie wszystko", bo część środków będzie można wydać na doposażenie ośrodków edukacji ekologicznej, które w poprzedniej perspektywie unijnej 2007-2013 "cieszyły się ogromnym powodzeniem".

Machlarz poinformowała, że w nowej perspektywie unijnej na "szeroko rozumianą ochronę środowiska" woj. śląskie będzie mogło przeznaczyć łącznie ok. 980 mln euro. Oprócz ponad 236 mln euro na "priorytety środowiskowe i efektywnego wykorzystania zasobów", region będzie miał do dyspozycji też ponad 743 mln euro na projekty energetyczne i odnawialne źródła energii (OZE) oraz przyjazny dla środowiska transport (np. na zakup autobusów energooszczędnych).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.