PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 30,5 mln zł na inwestycje turystyczne. Kto już skorzystał?

  • AW    18 kwietnia 2012 - 15:45
Ponad 30,5 mln zł na inwestycje turystyczne. Kto już skorzystał?

Program Innowacyjna Gospodarka wspiera inwestycje turystyczne. Ministerstwo rozwoju regionalnego podpisało już 9 175 umów na dofinansowanie projektów, których łączna wartość wynosi ponad 30,5 mld zł.
Program Innowacyjna Gospodarka ma najwyższy poziom kontraktacji wśród sześciu krajowych programów operacyjnych. - Do tej pory podplisaliśmy już 9 175 umów na dofinansowanie projektów, których łączna wartość wynosi ponad 30,5 mld zł. Stanowi to 72 proc. puli przeznaczonej na program - informuje resort rozwoju regionalnego.

Skorzystał Toruń

Jednym z takich jest projekt „Toruń - Hanza nad Wisłą", który powstał w nawiązaniu do dawnej historii miasta. Unijne dofinansowanie wyniosło ponad 12,5 mln zł. W czwartek, 19 kwietnia wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel weźmie udział w uroczystym podsumowaniu projektu.

- Inwestycja w Toruniu jest jedną z pierwszych finansowanych z Programu Innowacyjna Gospodarka w całości udostępnioną turystom - informuje wiceminister Wendel.- Toruń stał się bezapelacyjnym liderem pośród 21 inwestycji tworzących unikatowe i ponadregionalne produkty turystyczne w naszym kraju, dofinansowanych z działania 6.4 Programu Innowacyjna Gospodarka - dodaje Iwona Wendel.

W ramach projektu powstał szlak turystyczny nawiązujący do hanzeatyckiej przeszłości miasta. Dawna świetność kupiecka miasta została podkreślona m. in.: montażem w osi ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi herbów miast, z którymi Toruń utrzymywał w średniowieczu kontakty handlowe, zamontowaniem na lampach ulicznych znaków kupieckich i herbów mieszczańskich, a także umieszczeniem rzeźby „Przekupki z wagą" - symbolu targowej przeszłości miasta.

Wykonano modernizację Ratusza Staromiejskiego wraz z zagospodarowaniem części jego piwnic do celów wystawienniczych a także modernizację Domu Eskenów, w którym odbywać się będą prezentacje stereoskopowe Torunia średniowiecznego, należącego do Związku Hanzy. Ponadto, zagospodarowano ruiny Zamku Krzyżackiego, na terenie którego będą organizowane pokazy „światło i dźwięk". Dodatkowo, w ramach projektu powstaje sieć multimedialnych paneli informacyjnych i infomatów oraz tablic informacyjnych.

I inne miasta

Pozostałe inwestycje turystyczne, dofinansowane ze środków Programu Innowacyjna Gospodarka łącznie kwotą niemal 560 mln zł, wkrótce będą przyciągać odwiedzających nowymi atrakcjami. Już teraz można zwiedzać muzeum w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie, natomiast w odnowionych wnętrzach Hali Stulecia we Wrocławiu już w czasie polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej odbyły się pierwsze imprezy. w Unii Europejskiej odbyły się pierwsze imprezy. Większość projektów zostanie oddana do użytku przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej. Dzięki tego typu projektom zostaną udostępnione ścieżki rowerowe, szlaki konne, nowe szlaki wodne, w tym przystanie tramwajów wodnych, przystanie żeglugi śródlądowej z całą infrastrukturą, zmodernizowany będzie Kanał Elbląski. Powstaną nowe szlaki turystyczne w kopalniach (Wieliczka i Zabrze). Ponadto przebudowane zostaną bulwary miejskie, parki i skwery.

Od niespełna roku o wiele dłużej możemy zwiedzać Drogę Królewską m.in. za sprawą podziemnego muzeum pod Rynkiem Głównym. To efekt projektu „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa - szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego", na który Miasto Kraków otrzymało w ramach PO IG ponad 16 mln zł dofinansowania.

Na realizację projektu „Zamość miasto UNESCO, Pomnik Historii RP produktem turystycznym polskiej gospodarki" przeznaczono prawie 39,5 mln zł dotacji z POIG. Przedsięwzięcie jako jedyne w Polsce oraz jedno z niewielu w Europie ma na celu odbudowę elementów ufortyfikowanego miasta renesansowego. Najważniejszym elementem będzie szlak turystyczny przebiegający przez obszary o specyficznych walorach historycznych, krajobrazowych
i edukacyjnych.

Projekt „Hala Stulecia we Wrocławiu - Centrum Innowacyjności w Architekturze i Budownictwie" (dofinansowanie- 33,54 mln zł) składa się z dwóch głównych elementów: kompleksowej modernizacji wnętrza hali i stworzenia multimedialnego programu zwiedzania. Po zakończeniu wszystkich prac obiekt łączyć będzie funkcje eventowe, ekspozycyjne i sportowe.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.