Ponad 30,5 mln zł na inwestycje turystyczne. Kto już skorzystał?

Program Innowacyjna Gospodarka wspiera inwestycje turystyczne. Ministerstwo rozwoju regionalnego podpisało już 9 175 umów na dofinansowanie projektów, których łączna wartość wynosi ponad 30,5 mld zł.
Ponad 30,5 mln zł na inwestycje turystyczne. Kto już skorzystał?

Program Innowacyjna Gospodarka ma najwyższy poziom kontraktacji wśród sześciu krajowych programów operacyjnych. - Do tej pory podplisaliśmy już 9 175 umów na dofinansowanie projektów, których łączna wartość wynosi ponad 30,5 mld zł. Stanowi to 72 proc. puli przeznaczonej na program - informuje resort rozwoju regionalnego.

Skorzystał Toruń

Jednym z takich jest projekt „Toruń - Hanza nad Wisłą", który powstał w nawiązaniu do dawnej historii miasta. Unijne dofinansowanie wyniosło ponad 12,5 mln zł. W czwartek, 19 kwietnia wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel weźmie udział w uroczystym podsumowaniu projektu.

- Inwestycja w Toruniu jest jedną z pierwszych finansowanych z Programu Innowacyjna Gospodarka w całości udostępnioną turystom - informuje wiceminister Wendel.- Toruń stał się bezapelacyjnym liderem pośród 21 inwestycji tworzących unikatowe i ponadregionalne produkty turystyczne w naszym kraju, dofinansowanych z działania 6.4 Programu Innowacyjna Gospodarka - dodaje Iwona Wendel.

W ramach projektu powstał szlak turystyczny nawiązujący do hanzeatyckiej przeszłości miasta. Dawna świetność kupiecka miasta została podkreślona m. in.: montażem w osi ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi herbów miast, z którymi Toruń utrzymywał w średniowieczu kontakty handlowe, zamontowaniem na lampach ulicznych znaków kupieckich i herbów mieszczańskich, a także umieszczeniem rzeźby „Przekupki z wagą" - symbolu targowej przeszłości miasta.

Wykonano modernizację Ratusza Staromiejskiego wraz z zagospodarowaniem części jego piwnic do celów wystawienniczych a także modernizację Domu Eskenów, w którym odbywać się będą prezentacje stereoskopowe Torunia średniowiecznego, należącego do Związku Hanzy. Ponadto, zagospodarowano ruiny Zamku Krzyżackiego, na terenie którego będą organizowane pokazy „światło i dźwięk". Dodatkowo, w ramach projektu powstaje sieć multimedialnych paneli informacyjnych i infomatów oraz tablic informacyjnych.

I inne miasta

Pozostałe inwestycje turystyczne, dofinansowane ze środków Programu Innowacyjna Gospodarka łącznie kwotą niemal 560 mln zł, wkrótce będą przyciągać odwiedzających nowymi atrakcjami. Już teraz można zwiedzać muzeum w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie, natomiast w odnowionych wnętrzach Hali Stulecia we Wrocławiu już w czasie polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej odbyły się pierwsze imprezy. w Unii Europejskiej odbyły się pierwsze imprezy. Większość projektów zostanie oddana do użytku przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej. Dzięki tego typu projektom zostaną udostępnione ścieżki rowerowe, szlaki konne, nowe szlaki wodne, w tym przystanie tramwajów wodnych, przystanie żeglugi śródlądowej z całą infrastrukturą, zmodernizowany będzie Kanał Elbląski. Powstaną nowe szlaki turystyczne w kopalniach (Wieliczka i Zabrze). Ponadto przebudowane zostaną bulwary miejskie, parki i skwery.

Od niespełna roku o wiele dłużej możemy zwiedzać Drogę Królewską m.in. za sprawą podziemnego muzeum pod Rynkiem Głównym. To efekt projektu „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa - szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego", na który Miasto Kraków otrzymało w ramach PO IG ponad 16 mln zł dofinansowania.

Na realizację projektu „Zamość miasto UNESCO, Pomnik Historii RP produktem turystycznym polskiej gospodarki" przeznaczono prawie 39,5 mln zł dotacji z POIG. Przedsięwzięcie jako jedyne w Polsce oraz jedno z niewielu w Europie ma na celu odbudowę elementów ufortyfikowanego miasta renesansowego. Najważniejszym elementem będzie szlak turystyczny przebiegający przez obszary o specyficznych walorach historycznych, krajobrazowych
i edukacyjnych.

Projekt „Hala Stulecia we Wrocławiu - Centrum Innowacyjności w Architekturze i Budownictwie" (dofinansowanie- 33,54 mln zł) składa się z dwóch głównych elementów: kompleksowej modernizacji wnętrza hali i stworzenia multimedialnego programu zwiedzania. Po zakończeniu wszystkich prac obiekt łączyć będzie funkcje eventowe, ekspozycyjne i sportowe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE