PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 30 mld zł w ramach Kontraktu Terytorialnego dla Pomorza

  • pap    19 grudnia 2014 - 15:20
Ponad 30 mld zł w ramach Kontraktu Terytorialnego dla Pomorza

fot.fotolia

Ponad 30 mld zł otrzyma Pomorskie w ramach Kontraktu Terytorialnego w latach 2014-2020. Do priorytetowych przedsięwzięć należą inwestycje transportowe, które mają poprawić dostępność komunikacyjną regionu oraz projekty dotyczące modernizacji portów morskich.
Kontrakt Terytorialny (KT) to umowa pomiędzy rządem a samorządem, określająca inwestycje istotne dla rozwoju kraju i województwa.

W Gdańsku Kontrakt Terytorialny dla woj. pomorskiego podpisali: minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Pomorskie jako ostatnie województwo podpisało dokument. Pod względem wartości KT, Pomorskie jest na czwartym miejscu w kraju, po Mazowszu, Śląsku i Małopolsce. Pod względem kwoty przypadającej na jednego mieszkańca jest na drugim miejscu, po woj. podlaskim.

Czytaj: Dolnośląski RPO przyjęty

Minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak jest przekonana, że "Kontrakt Terytorialny dla Pomorza będzie dobrą bazą do ciekawych przedsięwzięć w regionie".

Oceniła, że "chwyta wszystkie specyfiki, właściwe dla Pomorskiego". Szefowa resortu uważa, że sposób wydania pieniędzy przeznaczonych dla województwa "jest dobrze pomyślany pod względem efektywności ich wykorzystania".

Czytaj: KE zatwierdziła Regionalny Programy Operacyjny dla Wielkopolski

Kontrakt zawiera 67 inwestycji, z których 40 jest na liście podstawowej, a 27 na warunkowej. Prawie połowa zaplanowanych przedsięwzięć dotyczy transportu.

Kontrakt przewiduje budowę m.in. drogi ekspresowej S7 z Warszawy do Gdańska, na odcinku od południowej obwodnicy Gdańska do początku obwodnicy Elbląga, budowę obwodnicy Kościerzyny, trasy S6 Słupsk-Koszalin i Słupsk-Gdańsk wraz z obwodnicą metropolitalną, przebudowę Estakady Kwiatkowskiego w Gdyni, budowę mostu przez Nogat w Malborku.

Wśród projektów kolejowych znalazły się m.in. rozbudowa SKM (Szybkiej Kolei Miejskiej) i PKM (Pomorskiej Kolei Metropolitalnej). Kontrakt zawiera też rewitalizację linii kolejowych m.in. na trasach: Lębork-Łeba, Kwidzyn-Malbork, Słupsk-Ustka, Gdynia Chylonia-Słupsk.

Dokument zawiera też inwestycje, które mają poprawić kolejowy i drogowy dostęp do portów w Gdańsku i w Gdyni; planowane są też: modernizacja portu wewnętrznego i wejścia do portu wewnętrznego w Gdańsku, budowa terminalu promowego, pogłębienie toru podejściowego i akwenów oraz przebudowa nabrzeży w porcie Gdynia.

W zakresie ochrony dziedzictwa narodowego planowana jest budowa Muzeum II Wojny Światowej, modernizacja i przebudowa parteru z częścią piwnicy Wielkiej Zbrojowni, termomodernizacja placówek szkolnictwa artystycznego w woj. pomorskim.

Kontrakt przewiduje też inwestycje realizowane w obszarze metropolitalnym w zakresie transportu zbiorowego, termomodernizacji obiektów czy rozbudowy sieci ciepłowniczych.

Marszałek Struk w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że "w KT jest zbyt dużo klauzul podważających ostateczność () i zbyt wiele warunków, od których zależy ich dotrzymanie".

Struk zapowiedział, że "samorząd już przygotowuje się do renegocjacji Kontraktu". Marszałek uważa, że "dalszej dyskusji wymaga duża liczba projektów zaliczonych do kategorii przedsięwzięć warunkowych".KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.