PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 300 mln zł na rozwój systemu komunikacji w rejonie Kielc

  • PAP/wnp.pl    12 listopada 2009 - 21:47

303 mln zł zainwestowanych zostanie do końca 2012 roku w rozwój komunikacji publicznej w "kieleckim obszarze metropolitalnym" w ramach unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podpisała w czwartek z samorządem Kielc umowę o dofinansowaniu inwestycji kwotą ponad 233 mln zł.
Projekt dotyczy Kielc i dziewięciu gmin ościennych. Obejmuje budowę węzła drogowego u zbiegu ulic Żelaznej, 1 Maja i Zagnańskiej - wraz z przebudową ronda im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach - oraz budowę i przebudowę ulic usprawniających komunikację w zachodniej części miasta, czyli w rejonie Targów Kielce. Ponadto zbudowane mają zostać cztery pętle i 14 zatok autobusowych, kupione i zamontowane będą 24 elektroniczne tablice informacyjne dla pasażerów oraz 20 stacjonarnych automatów do sprzedaży biletów.

W ramach projektu 1 czerwca tego roku podpisano umowę na dostawę 40 ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej, wyposażonych w automaty do sprzedaży biletów. 20 takich autobusów ma trafić do Kielc na przełomie listopada i grudnia.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski powiedział, że dzięki realizacji tych ważnych dla miasta inwestycji poprawi się komunikacja drogowa i wygoda mieszkańców. Podkreślił, że projekt jako całość stanowi największe przedsięwzięcie inwestycyjne w historii Kielc.

Wiceprezes PARP Dariusz Szewczyk poinformował, że podpisana w czwartek w Kielcach umowa była 50. z kolei w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej. Wartość dofinansowania przedsięwzięć inwestycyjnych objętych tym programem przekroczyła już 2,5 mld zł - podał.

Program Rozwój Polski Wschodniej jest skierowany do pięciu polskich województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. To 2,8 mld euro z UE i budżetu państwa. Program ma służyć wyrównywaniu szans rozwojowych tych regionów. Pieniądze są m.in. przeznaczane na poprawę zaplecza naukowo-badawczego wyższych uczelni, przedsięwzięcia proinnowacyjne, przedsiębiorczość. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.