Ponad 300 mln zł z Unii Europejskiej dla łódzkich gmin na aktywizację zawodową

Łódź i gminy z Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego otrzymają ponad 300 mln zł z Unii Europejskiej na projekty związane z aktywizacją zawodową czy kształceniem zawodowym.
Ponad 300 mln zł z Unii Europejskiej dla łódzkich gmin na aktywizację zawodową
Duża pula pieniędzy zagwarantowana jest na projekty edukacyjne (fot.fotolia)

Poinformowała o tym prezydenta miasta Hanna Zdanowska.

Zwróciła uwagę, że te pieniądze, które trzeba będzie wydać w ciągu sześciu lat przeznaczone zostaną na realizację projektów związanych m.in. ze wsparciem aktywizacji zawodowej osób po 29 roku życia, z aktywizacją społeczno-zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, edukacją przedszkolną, kształceniem osób dorosłych czy kształceniem zawodowym.

Łódź otrzyma ok. 165 mln zł

Dodała, że sama Łódź otrzyma ok. 165 mln zł. Pozostała kwota tj. ok. 140 mln zł przeznaczona została dla Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego, który swoim zasięgiem obejmuje Łódź oraz cztery otaczające ją powiaty: brzeziński, łódzki wschodni, pabianicki i zgierski. Tu pieniądze przeznaczone zostaną na realizację projektów związanych m.in. z usługami społecznymi i zdrowotnymi czy wsparciem przedsiębiorczości w formach bezzwrotnych.

Do 2020 roku z Europejskiego Funduszu Społecznego trafi ponad 300 mln zł (fot.uml.lodz.pl)
Do 2020 roku z Europejskiego Funduszu Społecznego trafi ponad 300 mln zł (fot.uml.lodz.pl)

Obecny na konferencji prasowej Mateusz Szczeciński z biura strategii łódzkiego magistratu zwrócił uwagę, że duża pula pieniędzy zagwarantowana jest na projekty edukacyjne - zarówno te przedszkolne jak np. dodatkowe zajęcia dla dzieci, jak i na kształcenie ogólne np. doskonalenie nauczycieli czy pomoc uczniom, którzy mają "specjalne potrzeby edukacyjne związane np. z niepełnosprawnością". Także na wyposażenie sal i pracowni dydaktycznych.

Pierwsze projekty zostaną opracowane jeszcze w 2016 r.

Jak mówił za te pieniądze powstać mogą np. świetlice środowiskowe, można też je przeznaczyć na projekty, które pomogą młodzieży i dzieciom z rodzin wykluczonych zintegrować się ze społeczeństwem. "Będziemy się starać, aby te projekty realizować skutecznie i efektywnie. Chcemy łączyć różne grupy, pomagać wyjść z obszaru biedy, zaktywizować te osoby, aby opuściły system opieki i pomocy społecznej, aby się usamodzielniły" - mówił. Jednocześnie wyraźnie zaznaczył, że nie będzie to "rozdawnictwo pieniędzy".

Dodał, że pierwsze projekty w ramach, których będą wydawane unijne pieniądze zostaną opracowane jeszcze w tym roku. Wiele z tych projektów ma być realizowanych z partnerami społecznymi np. organizacjami pozarządowymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE