PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 34 mln zł na gospodarkę rybacką

  • PAP    12 maja 2012 - 11:01
Ponad 34 mln zł na gospodarkę rybacką

Lokalna Grupa Rybacka Obra–Warta rozdysponowała ponad 34 mln zł z programu operacyjnego ryby. Na taką kwotę opiewa 149 projektów, które pozytywnie zaopiniowała grupa.
Urzędy marszałkowskie z Zielonej Góry i Poznania zawarły dotychczas umowy na udzielenie wsparcia dla ok. 40 z tych projektów – poinformowała kierownik biura LGR Obra-Warta Ewa Walkowska.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Obra–Warta na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich ma z tego programu do podziału ponad 51,5 mln zł.

Grupa obejmuje 11 gmin z woj. lubuskiego i Wielkopolski. Na jej terenie gospodarka rybacka jest prowadzona w 94 obwodach rybackich o łącznej powierzchni 7908 ha, w tym powierzchnia stawów rybackich wynosi 1629 ha. Wiele z gmin, jak Pszczew czy Sieraków, ma dużo czystych i rybnych jezior.

Zatrudnienie w sektorze rybackim na obszarze działania grupy wynosi prawie 180 osób. Aktywnie funkcjonuje 120 podmiotów uprawnionych do rybactwa, w tym 8 spółek.

Stowarzyszenie zbiera i opiniuje projekty, które kieruje do urzędów marszałkowskich, a te ostatecznie je akceptują i podpisują umowy dotyczące dofinansowania.

Najwięcej projektów dotyczy inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury turystycznej przez gminy. Na przykład w gminie Sieraków unijne pieniądze mają pomóc w zagospodarowaniu brzegów kilku jezior, w Międzychodzie władze planują rewitalizację portu nad Wartą, a gmina Trzciel chce wyremontować rynek w tej miejscowości.

Władze Pszczewa złożyły projekt stworzenia centrum spotkań polsko-niemieckich, a Międzyrzecz chce z udziałem unijnej dotacji wyremontować jeden z bunkrów tamtejszego rejonu umocnionego.

„Generalnie wnioski składane przez gminy dotyczą udzielenia dotacji sięgających około miliona zł. Na mniejsze kwoty opiewają projekty gospodarcze składane przez rybaków, rolników i osoby prowadzące inną działalność gospodarczą” – powiedziała Ewa Walkowska.

Wsparcie dla podmiotów z sektora rybackiego realizowane jest przede wszystkim przez działanie 4.1.2 „Restrukturyzacja i reorientacja działalności gospodarczej oraz dywersyfikacja zatrudnienia osób mających pracę związaną z sektorem rybactwa, w drodze tworzenia dodatkowych miejsc pracy poza tym sektorem”. W jego ramach wybrano dotychczas 19 projektów opiewających na łączną kwotę ponad 3 mln zł dofinansowania.

Wśród inwestycji zrealizowanych w ramach tego działania są m.in.: remont i wyposażenie karczmy rybackiej, wyposażenie obiektów gospodarstwa rybackiego w niezbędne urządzenia czy rozbudowa i wyposażenie smażalni ryb.

Ponadto unijne pieniądze pomagają w tworzeniu łowisk komercyjnych i realizacji inwestycji służących ochronie środowiska.

Z unijnych pieniędzy postanowił skorzystać m.in. właściciel stawów w gminie Miedzichowo, który chce rozwijać walory turystyczne swojego gospodarstwa. Rybacy składali także m.in. wnioski o zakup sprzętu. Z kolei mieszkanka Pszczewa dzięki funduszom unijnym otworzyła firmę świadczącą usługi kateringowe.

Program Operacyjny „Ryby” ruszył latem ubiegłego roku, jako ostatni spośród finansowanych ze środków pomocowych Unii Europejskiej w ramach perspektywy 2007-2013.

Jego oficjalna nazwa brzmi: Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich” i oznacza, że jest to instrument wspierania nie tylko gospodarki rybackiej, ale także działań ma rzecz poprawy jakości życia związanych z nią lokalnych społeczności.

Pieniądze unijne mogą zostać przeznaczone na inwestycje przedsiębiorstw, przedsięwzięcia infrastrukturalne, ochronę środowiska oraz rozwój sektora lokalnych usług. Budżet całego programu ryby 2007-2013 wynosi ok. 4 mld złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.