PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 40 mln zł na pomoc dla najuboższych na Pomorzu

  • pt/pap    24 marca 2016 - 17:54
Ponad 40 mln zł na pomoc dla najuboższych na Pomorzu

Zarząd województwa pomorskiego rozstrzygnął pierwszy konkurs w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego woj. pomorskiego 2014-2020 na pomoc najbiedniejszym(fot. Andrzej Wawok)

• Ponad 40 mln zł zostanie przeznaczone na pomoc mieszkańcom województwa pomorskiego, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i zawodowej.
• Najwięcej pieniędzy trafi do Gdańska, powiatów: puckiego, lęborskiego, malborskiego i sztumskiego oraz gminy Kartuzy.
Zarząd województwa pomorskiego rozstrzygnął pierwszy konkurs w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego woj. pomorskiego 2014-2020. Wybrano 23 najlepsze projekty o wartości 40,4 mln zł, wysokość unijnego wsparcia to 34,3 mln zł.

Zakłada się, że dzięki realizacji zwycięskich projektów pomoc otrzymają 2793 osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym 888 osób z niepełnosprawnościami.

W konkursie uczestniczyły ośrodki pomocy społecznej z regionu. Dzięki dofinansowaniu będą realizować projekty mające na celu wsparcie mieszkańców województwa, którzy z powodu niepełnosprawności, bezrobocia, ubóstwa i innych powodów znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Jak podano, uczestnikom projektów mają być zaoferowane m.in. kursy i szkolenia zawodowe, pomoc psychologiczna, staże zawodowe. Celem wsparcia ma być doprowadzenie do usamodzielnienia życiowego i zawodowego klientów ośrodków pomocy społecznej.

Najwięcej pieniędzy, 7,6 mln zł trafi do Gdańska, gdzie realizowany ma być projekt "GPS - Gotowość Praca Samodzielność" o wartości 8,9 mln zł. Malbork na realizację projektu "Mobilny i aktywny kapitał ludzki w powiatach malborskim i sztumskim - aktywizacja społeczno-zawodowa" o wartości 6,1 mln zł otrzymał dofinansowanie w wysokości 5,2 mln zł.

Powiat pucki dostał dofinansowanie w wysokości 3,4 mln zł na realizację projektu "Aktywny powiat pucki" o wartości 4 mln zł. Na realizację projektu w zakresie aktywizacji społeczno-zawodowej mieszkańców powiatu lęborskiego o wartości 2,2 mln zł przyznano dofinansowanie 1,9 mln zł. Gmina Kartuzy na projekt "Szukam...znajduję...pracuję..." - o wartości 4,3 mln zł - otrzymała dofinansowanie 3,7 mln zł.

Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w pomorskim urzędzie marszałkowskim Kamila Siwak podała, że niektóre z gmin realizują projekty już od ubiegłego roku lub od początku roku bieżącego. "Teraz urząd marszałkowski będzie samorządom refundował poniesione wydatki" - wskazała.

W najbliższych kilku latach dzięki unijnemu dofinansowaniu na wsparcie w zakresie aktywizacji społeczno-zawodowej może liczyć około 22,5 tys. najbardziej potrzebujących mieszkańców Pomorskiego. Na ten cel przeznaczono 165 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: