Ponad 40 mln zł na pomoc dla najuboższych na Pomorzu

• Ponad 40 mln zł zostanie przeznaczone na pomoc mieszkańcom województwa pomorskiego, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i zawodowej.
• Najwięcej pieniędzy trafi do Gdańska, powiatów: puckiego, lęborskiego, malborskiego i sztumskiego oraz gminy Kartuzy.
Ponad 40 mln zł na pomoc dla najuboższych na Pomorzu
Zarząd województwa pomorskiego rozstrzygnął pierwszy konkurs w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego woj. pomorskiego 2014-2020 na pomoc najbiedniejszym(fot. Andrzej Wawok)

Zarząd województwa pomorskiego rozstrzygnął pierwszy konkurs w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego woj. pomorskiego 2014-2020. Wybrano 23 najlepsze projekty o wartości 40,4 mln zł, wysokość unijnego wsparcia to 34,3 mln zł.

Zakłada się, że dzięki realizacji zwycięskich projektów pomoc otrzymają 2793 osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym 888 osób z niepełnosprawnościami.

W konkursie uczestniczyły ośrodki pomocy społecznej z regionu. Dzięki dofinansowaniu będą realizować projekty mające na celu wsparcie mieszkańców województwa, którzy z powodu niepełnosprawności, bezrobocia, ubóstwa i innych powodów znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Jak podano, uczestnikom projektów mają być zaoferowane m.in. kursy i szkolenia zawodowe, pomoc psychologiczna, staże zawodowe. Celem wsparcia ma być doprowadzenie do usamodzielnienia życiowego i zawodowego klientów ośrodków pomocy społecznej.

Najwięcej pieniędzy, 7,6 mln zł trafi do Gdańska, gdzie realizowany ma być projekt "GPS - Gotowość Praca Samodzielność" o wartości 8,9 mln zł. Malbork na realizację projektu "Mobilny i aktywny kapitał ludzki w powiatach malborskim i sztumskim - aktywizacja społeczno-zawodowa" o wartości 6,1 mln zł otrzymał dofinansowanie w wysokości 5,2 mln zł.

Powiat pucki dostał dofinansowanie w wysokości 3,4 mln zł na realizację projektu "Aktywny powiat pucki" o wartości 4 mln zł. Na realizację projektu w zakresie aktywizacji społeczno-zawodowej mieszkańców powiatu lęborskiego o wartości 2,2 mln zł przyznano dofinansowanie 1,9 mln zł. Gmina Kartuzy na projekt "Szukam...znajduję...pracuję..." - o wartości 4,3 mln zł - otrzymała dofinansowanie 3,7 mln zł.

Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w pomorskim urzędzie marszałkowskim Kamila Siwak podała, że niektóre z gmin realizują projekty już od ubiegłego roku lub od początku roku bieżącego. "Teraz urząd marszałkowski będzie samorządom refundował poniesione wydatki" - wskazała.

W najbliższych kilku latach dzięki unijnemu dofinansowaniu na wsparcie w zakresie aktywizacji społeczno-zawodowej może liczyć około 22,5 tys. najbardziej potrzebujących mieszkańców Pomorskiego. Na ten cel przeznaczono 165 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.