PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 64 mln euro dla Opolszczyzny

  • PAP    2 stycznia 2012 - 08:40

Opolszczyzna zdobyła pierwsze miejsce w konkursie o Krajową Rezerwę Wykonania dla regionów najefektywniej wydających unijne pieniądze.
Dodatkowe środki, jakie trafią na Opolszczyznę (zabierz głos/oceń marszałka województwa) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego to ponad 64 mln euro.

„Pierwsze konkursy na nabory projektów wystartują w styczniu, na ich wybór, realizację i rozliczenie mamy czas do końca roku 2015” – powiedziała wicedyrektor departamentu koordynacji programów operacyjnych urzędu marszałkowskiego, Maja Byrdak.

Ponad 24 mln euro z całej sumy zostanie przeznaczone na wzmocnienie atrakcyjności gospodarczej regionu, 4 mln euro na społeczeństwo informacyjne, 6,5 mln euro na inwestycje w ochronę powietrza i odnawialne źródła energii – biomasę, energię słoneczną oraz geotermiczną. 2 mln euro trafi na wsparcie regionalnej infrastruktury edukacyjnej, pół miliona przeznaczono na pomoc techniczną.

Najwięcej – prawie 27 mln euro w podziale środków przeznaczono na działania związane z transportem. Ponad 20,5 mln euro trafi na drogi regionalne – w tym prawie 8,5 mln na dwa ważne projekty: przebudowę drogi wojewódzkiej 414, a także węzła komunikacyjnego na skrzyżowaniu ulic Budowlanych i Sobieskiego z obwodnicą północną Opola (zabierz głos/oceń preyzdenta). Ponad 6 mln euro kosztowała będzie przebudowa mostu przez Odrę pomiędzy Ciskiem a Bierawą.

Krajowa Rezerwa Wykonania to pula pieniędzy, jaką Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przeznaczyło do podziału pomiędzy województwa najlepiej gospodarujące środkami unijnymi. Została utworzona z środków wspólnotowych przeznaczonych na realizację Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia na lata 2007-2013. Żeby dostać dodatkowe pieniądze, regiony musiały przekroczyć próg 20 proc. wydatków certyfikowanych – czyli zatwierdzonych przez Komisję Europejską.

Opolskie zajęło w poprzednim ministerialnym rankingu pierwsze miejsce. Zdaniem Byrdak jednym z elementów, który zdecydował o wygranej było to, że Opolszczyzna od początku dobrze wystartowała z realizacją Regionalnego Programu Operacyjnego.

„Udało się nam wygrać konkurs, bo od razu ruszyliśmy z realizacją zadań. Niektóre województwa nie ruszyły z RPO, dopóki nie miały kompletu wytycznych z ministerstwa. My przyspieszaliśmy nabory możliwe do przeprowadzenia i odsuwaliśmy w czasie te, do których nie było ministerialnych wytycznych” – relacjonowała wicedyrektor.

Dodała, że – choć opolskie od początku plasowało się w czołówce ministerialnych miesięcznych podsumowań – departamentowi programów operacyjnych udzieliła się atmosfera wyścigu. „Śledziliśmy ranking. Były nerwy, zagryzanie zębów. Myślę, że dużo pomogło nam to, że od początku prowadziliśmy w tym wyścigu, i to dodawało nam wiary w siebie i skrzydeł, ze możemy to osiągnąć” – oceniła Byrdak.

Od rozstrzygnięcia konkursu woj. opolskie nadal prowadzi w przygotowywanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zestawieniach – zarówno w kategorii podpisanych umów, jak i wydatkowanych środków. „Na tych słupkach dosyć mocno to widać. My mamy prawie 60 proc., a następne województwo 52 proc. Cały czas trzymamy pozycję i chcemy powalczyć o kolejną nagrodę” – zapowiedziała wicedyrektor.

Według wstępnych informacji z ministerstwa konkurs na najlepsze wykorzystanie unijnych pieniędzy zostanie powtórzony, a do wzięcia będzie w nim nawet więcej pieniędzy niż ostatnio. „Z tego, co nam wiadomo, w następnej perspektywie 2014-2020 na konkurs będzie przeznaczona pula w wys. 5 proc. ogółu środków, a ostatnio było to 3 proc.” – podkreśliła Byrdak. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.