PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 70 projektów na działania rybackie

  • PAP    18 sierpnia 2011 - 11:25
Ponad 70 projektów na działania rybackie

77 projektów na łączną sumę 26,6 mln zł, dotyczących m.in. rozwoju agroturystyki rybackiej zostało złożonych w konkursie Lokalnej Grupy Rybackiej „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie”.
Stowarzyszenie ma na ten cel 14 mln zł z UE. Bierze ono udział w programie operacyjnym „Ryby” na lata 2007-2013, finansowanym ze środków unijnych. Na wsparcie rozwoju lokalnego i regionalnego otrzymać ma w sumie 53,4 mln zł.

Lokalna Grupa Rybacka (LGR) w Podlaskiem działa na terenie trzech powiatów: augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego oraz gminy Rajgród z powiatu grajewskiego.

Anna Kosińska specjalistka ds. promocji i szkoleń z LGR „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie” powiedziała, że konkurs skierowany był m.in. do samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i osób fizycznych.

Dodała, że wszystkie złożone projekty „wpisują się w strategię rozwoju” obszaru LGR. Stowarzyszenie stworzyło ich listę rankingową, którą wraz z dokumentacją przekazano do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Tam departament rolnictwa i obszarów rybackich oceni je pod względem formalnym i merytorycznym. Średnio ocena potrwa ok. trzech miesięcy.

Jeżeli wszystkie projekty zostaną ocenione pozytywnie, dofinansowanie może otrzymać około trzydziestu.

Kosińska uważa, że 77 złożonych projektów to bardzo dużo. Dodała, że projekty są bardzo urozmaicone, dotyczą m.in. promocji regionu, prowadzenia agroturystyki, a tym samym stworzenia nowych miejsc pracy czy budowy centrów sportowych. Mają służyć też rozwojowi systemu sprzedaży ryb i produktów rybactwa.

Wśród projektów jest m.in. pomysł gminy Nowinka, która chce za ponad 970 tys. zł wybudować centrum rekreacyjno-sportowe wraz z zagospodarowaniem terenu.

Powiat suwalski planuje za 1 mln złotych dokonać przebudowy zabytkowej alei w Dowspudzie, a Stowarzyszenie „Euroregion Niemen” stworzy telewizję internetową. Komenda Straży Pożarnej w Suwałkach doposaży w specjalistyczny sprzęt grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego i wodnego.

Swój projekt złożył także Polski Związek Rybacki – Gospodarstwo Rybackie w Suwałkach, który za ponad 800 tys. zł chce zachować ginące gatunki ryb na Suwalszczyźnie. Natomiast Augustowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe za 1 mln zł zamierza wybudować hangar na łodzie ratunkowe, z pomieszczeniami dla ratowników oraz magazynem na sprzęt ratownictwa wodnego.

Kosińska poinformowała też, że kolejny konkurs w tym programie ogłoszony zostanie w pierwszym kwartale 2012 roku, najprawdopodobniej już w styczniu. Wtedy też będzie do podziału 14 mln zł.

W programie „Ryby” bierze udział 11 regionów z całej Polski, do których trafi łącznie ok. 800 mln zł. W branży rybackiej pracuje bezpośrednio 30 tys. osób, daje ona 6 proc. PKB.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.