PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 9,5 mln euro na wzmocnienie samorządów

  • PAP    17 kwietnia 2012 - 10:15
Ponad 9,5 mln euro na wzmocnienie samorządów

17 kwietnia 2012 r. w Oslo zawarto umowę dotyczącą pierwszego programu dla samorządów wdrażanego przez stronę polską w ramach II edycji Mechanizmów Finansowych.
533,51 mln euro przyznane Polsce przez Norwegię, Liechtenstein i Islandię na lata 2004-2009 pozwoliło Polsce zrealizować ponad 1400 projektów.

W ramach drugiej edycji na lata 2009-2014 Polska otrzymała 578,1 mln euro. 17 kwietnia 2012 r. w Oslo zawarto umowę dotyczącą pierwszego programu, dla samorządów wdrażanego przez stronę polską w ramach II edycji. Udział w spotkaniu wzięła minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz minister spraw zagranicznych Norwegii Jonas Gahr Stoere.

Podpisana 17 kwietnia 2012 r. przez stronę polską i norweską umowa dotyczy programu w zakresie lokalnych i regionalnych inicjatyw na rzecz zmniejszenia nierówności i promowania spójności społecznej. Dofinansowanie dla programu z Mechanizmów Finansowych opiewa na ponad 9,5 mln euro. Wsparcie finansowe zostanie przeznaczone na wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialogu społecznego oraz współpracy z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. Program będzie realizowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w Polsce, we współpracy ze Związkiem Miast Polskich.

Na uwagę zasługuje fakt, iż partnerem w projekcie będzie analogiczna instytucja norweska – Związek Władz Lokalnych i Regionalnych.

W ramach nowej edycji Mechanizmów Finansowych największe środki zostaną przeznaczone na wsparcie rozwoju i stosowania technologii wychwytywania i składowania CO2 (CCS). Na ten obszar zostanie skierowanych 137 mln euro. Na drugim miejscu pod względem wartości środków znalazła się ochrona środowiska, na którą przeznaczono 110 mln euro, z czego 75 mln euro zostanie przeznaczone na wsparcie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.

<!-- pagebreak //-->

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: