PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 9 mln zł na likwidację osuwisk

  • PAP    22 marca 2010 - 13:58

Ponad 9 mln zł przeznaczył zarząd województwa podkarpackiego na likwidację i zabezpieczenie osuwisk w regionie. Środki na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Jak poinformowała rzeczniczka marszałka województwa podkarpackiego Aleksandra Gorzelak-Nieduży, projekty, które zyskały dofinansowanie, dotyczą przede wszystkim likwidacji szkód, jakie wyrządziły osuwiska, m.in. naprawione zostaną drogi.

- Dzięki unijnemu wsparciu przed uszkodzeniem i zniszczeniem uratowane zostanie m.in. ponad 2 tys. grobów na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Słowackiego w Przemyślu. Znajdujące się tam osuwisko zostanie odwodnione i ustabilizowane, przez co nie będzie już zagrożeniem dla tego zabytkowego cmentarza z 1855 roku. Gmina Miejska Przemyśl otrzyma 3 miliony złotych dotacji na realizację tego projektu - dodała Gorzelak-Nieduży.

Z kolei w miejscowości Święte zabezpieczone zostanie osuwisko na skarpie zagrażające zabytkowemu kościołowi parafialnemu. Natomiast w powiecie strzyżowskim zostanie zabezpieczone osuwisko, zagrażające zabytkowemu kościołowi p.w. św. Anny w Niewodnej oraz 4 inne osuwiska zagrażające drogom na terenie powiatu. Na te inwestycje powiat otrzyma dotację w wysokości prawie 3 milionów złotych.

Zabezpieczone zostaną także osuwiska znajdujące się w centrach miast, m.in. w Rzeszowie i Przemyślu.

Jak zaznaczyła rzeczniczka marszałka województwa, konkurs został przeprowadzony w tzw. procedurze preselekcji, co oznacza, że projekty oceniane były na podstawie ograniczonej liczby dokumentów.

- Teraz w ciągu najbliższych trzech miesięcy wnioskodawcy są zobowiązani dostarczyć pozostałą dokumentację, w tym między innymi projekty budowlane, decyzje środowiskowe i studia wykonalności. Jeżeli spełnią ten wymóg, podpisane zostaną z nimi umowy i otrzymają dofinansowanie - dodała.

W ramach RPO Podkarpacie ma do wydania 1 mld 136 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.