PARTNER PORTALU
  • BGK

Poprawa jakości powietrza: NFOŚiGW wspiera OZE i zmniejszenie zużycia energii

  • MIW    2 sierpnia 2016 - 14:25
Poprawa jakości powietrza: NFOŚiGW wspiera OZE i zmniejszenie zużycia energii
NFOŚiGW wspierać będzie produkcję energii ze źródeł odnawialnych. (fot. pixabay.com)

• Program „Poprawa jakości powietrza” zakłada ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 w wyniku zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł oraz zmniejszenia zużycia energii w budynkach.
• Na realizację programu NFOŚIGW przeznaczył 1 miliard złotych: 300 mln zł dotacji i do 700 mln zł preferencyjnych pożyczek.
• Wnioski można składać do grudnia. O wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 1 miliard złotych na realizację programu „Poprawa jakości powietrza”. Zakłada on ograniczenie lub uniknięcie emisji dwutlenku węgla w wyniku zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł oraz zmniejszenia zużycia energii w budynkach.

Wnioski na zmniejszenie zużycia energii w budownictwie (cz. 2) można składać od 1 sierpnia, a na energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych (cz. 1) od 8 sierpnia.

Jak informuje NFOŚiGW, w ramach całego programu przewidział on do 300 mln zł dotacji i do 700 mln zł preferencyjnych pożyczek.

- NFOŚiGW dostosowuje propozycje programowe w zakresie odnawialnych źródeł energii do nowych regulacji prawnych po to, by zapewnić spójność między ofertą finansową Funduszu, a wsparciem wynikającym z ustawy o OZE. W tym obszarze priorytetami będzie promowanie stabilnych źródeł OZE, a przede wszystkim pozyskiwanie energii z wód geotermalnych, biogazowni oraz małych elektrowni wodnych - informuje NFOŚiGW.

- Mając to na uwadze, a także zidentyfikowany potencjał zasobów geotermalnych w Polsce, oczekiwania rynku oraz wskazania „Polityki Energetycznej Polski do 2030 r.” (…) Narodowy Fundusz przygotował program, którego celem jest zwiększenie produkcji energii pochodzącej z tych zasobów. To kolejny krok w stronę realizacji wymagań pakietu klimatycznego w obszarze produkcji energii z OZE – podaje NFOŚiGW.

Czytaj też: Nowelizacja ustawy o OZE podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę

Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych zakłada wsparcie takich inwestycji, jak: budowa nowej, rozbudowa lub modernizacja istniejącej ciepłowni/elektrociepłowni geotermalnej; modernizacja lub rozbudowa istniejących źródeł wytwarzania energii o ciepłownię bądź elektrociepłownię geotermalną oraz wykonanie lub rekonstrukcja otworu, z zastrzeżeniem, że nie kwalifikuje się wykonania otworu badawczego.

O wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy. Budżet konkursu wynosi 500 mln zł, a jego przewidziana forma finansowania to pożyczka preferencyjna lub pożyczka na zasadach rynkowych bądź inwestycja kapitałowa.

Nabór wniosków prowadzony będzie do 16 grudnia 2016 r. Warunkiem niezbędnym do uzyskania dofinansowania jest udokumentowana możliwość odbioru energii cieplnej (w tym możliwość podłączenia źródła do istniejącej sieci ciepłowniczej). Ta oferta nie dotyczy rekreacyjnego wykorzystania wód geotermalnych ani też balneologii (tj. wykorzystania m.in. wód mineralnych i gazów leczniczych do leczenia, profilaktyki i rehabilitacji).

Czytaj też: Zielona Stolica Europy 2018: wybrano miasta najlepiej dbające o środowisko miejskie

Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie obejmuje finansowanie termomodernizacji na warunkach zbliżonych do budynków o niskim zużyciu energii, które dodatkowo w strukturze budownictwa są miejscami o szczególnym znaczeniu (np. obiekty zabytkowe, muzea, hospicja, akademiki, obiekty prowadzące działalność leczniczą – to niepełna lista potencjalnych beneficjentów).

Obiekty te nie mają możliwości skorzystania ze wsparcia w innych programach i z tego powodu dedykowany jest właśnie im niniejszy program NFOŚiGW. Budżet konkursu wynosi 500 mln zł. Ubiegać się można o dotację lub preferencyjną pożyczkę. Nabór prowadzony będzie do 30 grudnia 2016 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.