PARTNER PORTALU
  • BGK

Poprawa jakości środowiska miejskiego. NFOŚiGW zaprasza na bezpłatne szkolenia

  • MIW    13 marca 2018 - 12:17
Poprawa jakości środowiska miejskiego. NFOŚiGW zaprasza na bezpłatne szkolenia
Na wsparcie dla zanieczyszczonych lub zdegradowanych terenów przeznaczono 100 mln zł (fot. youtube.com)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej organizuje dwa bezpłatne szkolenia dla samorządów zainteresowanych ubieganiem się o wsparcie finansowe z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach działania „Poprawa jakości środowiska miejskiego”. Odbędą się 23 marca i 13 kwietnia w Warszawie.
Jak informuje NFOŚiGW ogłoszony konkurs dotyczy dwóch typów projektów z działania 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego.

W sumie na wsparcie dla zanieczyszczonych lub zdegradowanych terenów przeznaczono 100 mln zł, przy czym 80 mln zł skierowane będzie na projekty realizowane w województwie śląskim (zgodnie z założeniami rządowego Programu dla Śląska), zaś 20 mln zł podzielone będzie na przedsięwzięcia z zakresu rozwoju terenów zieleni w miastach. Poziom współfinansowania w formie dotacji wyniesie maksymalnie 85 procent wartości wydatków kwalifikowanych projektu.

Czytaj: Mariusz Orion Jędrysek: 2400 gmin zyska na Polskiej Agencji Geologicznej

O dofinansowanie mogę ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, ich związki oraz podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych JST. W przypadku pierwszego typu projektów (odtworzenie przyrody na zniszczonych terenach) o wsparcie mogą też występować regionalne dyrekcje ochrony środowiska i Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.

Na złożenie wniosków jest czas od 30 marca do 29 maja 2018 r. Rozstrzygnięcie konkursu przewidziane jest na listopad.

Szkolenia przygotowujące potencjalnych beneficjentów do poprawnego przygotowania wniosków odbędą się w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie. Program szkoleń obejmuje kwestie związane z kryteriami wyboru projektów, procedurami zawierania umów z wykonawcami oraz wypełnianiem wniosku i kwalifikowalnością kosztów. Chętni do wzięcia udziału mogą się rejestrować za pomocą formularza dostępnego na stronie Funduszu. Czasu mają jednak niewiele – w przypadku szkolenia z 23 marca termin rejestracji upływa 20 marca, w przypadku szkolenia z 13 kwietnia czas na rejestrację mija 10 kwietnia.

Eksperci zwracają uwagę, że o ile jeszcze kilka lat temu tereny zielone w miastach tworzyły głównie parki i skwery, to dziś przy coraz gęstszym rozmieszczeniu budynków i wyższych cenach gruntu, brakuje na to przestrzeni. Dlatego też należy skupić się na tworzeniu mniejszych form i układów zieleni takich jak ciągi, aleje, niewielkich kompozycji, nawet pnączy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ... i odpadów kupa, 2018-03-13 15:43:39

    "Darmowe" szkolenia i kasa do podziału - czyli jest tak jak było...