PARTNER PORTALU
  • BGK

Porozumienie z PE ws. budżetu w czerwcu?

  • PAP    29 maja 2013 - 15:17
Porozumienie z PE ws. budżetu w czerwcu?

Komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski ocenił w środę, że uspokoiła się atmosfera w rozmowach między rządami krajów UE a europarlamentem w sprawie nowego wieloletniego budżetu Unii. Dlatego realne jest, że do porozumienia dojdzie przed końcem czerwca.
"Wydaje mi się, że pokonaliśmy zupełnie niepotrzebne napięcie, które wytworzyło się między rządami a Parlamentem Europejskim" - powiedział Lewandowski dziennikarzom. Jego zdaniem "wielkim skokiem do przodu" była zgoda krajów członkowskich na nowelizację budżetu Unii na 2013 r. o dodatkowe 7,3 mld euro w pierwszym etapie. "To ogromny wysiłek państw, z których część musi zaciągać dodatkowe kredyty, aby pokryć swój dodatkowy wkład do budżetu na 2013 r." - powiedział komisarz.

Czytaj też: Odłożone negocjacje unijnego budżetu

"To nie zostało do końca docenione w PE" - ocenił. Według Lewandowskiego eurodeputowani uznali, że przewodnicząca obecnie UE Irlandia nie zagwarantowała dość zdecydowanie, iż budżet na 2013 r. zostanie znowelizowany po raz drugi o brakujące 3,9 mld euro; Komisja Europejska uważa, że budżet na obecny rok trzeba uzupełnić w sumie o 11,2 mld euro.

"Wytworzyło to złą krew, napięcie i groźną sytuację w rozmowach pomiędzy PE a Radą" - ocenił komisarz. Jednak - dodał - przeprowadzone we wtorek rozmowy między reprezentującą rządy Irlandią a PE to "spokojne zbliżanie się do uzgodnienia".

"Moim zdaniem po wczorajszych rozmowach nakreślony cel, czyli zgoda za prezydencji irlandzkiej w UE do końca czerwca, znów staje się realny" - powiedział Lewandowski.

Poinformował, że wstrzymał prace nad projektem budżetu na 2014 r., "aby nie mnożyć nieporozumień między instytucjami UE i nie pogarszać szans na uzyskanie wieloletniej perspektywy". "Wierzę, że przed 1 lipca, po uspokojeniu się atmosfery, będziemy w stanie przekazać projekt budżetu na przyszły rok" - powiedział.

Także szef dyplomacji Irlandii Eamon Gilmore poinformował we wtorek późnym wieczorem o postępie w negocjacjach z PE nad nową wieloletnią perspektywą UE na okres 2014-2020. "Pozostają różnice zdań, ale dostrzegam pole do porozumienia i jestem przekonany, że uda się je osiągnąć w nadchodzących tygodniach" - powiedział. Następna runda negocjacji ma odbyć się 4 czerwca.

Uzgodnione w lutym przez przywódców państw UE wieloletnie ramy finansowe UE na lata 2014-2020 po raz pierwszy będą realnie mniejsze od poprzednich. Przewidują wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach. Zgodnie z ustaleniami przywódców państw unijnych Polska na lata 2014-2020 ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. To dałoby jej pozycję największego beneficjenta unijnych funduszy.

Budżet wymaga jeszcze zgody Parlamentu Europejskiego, który zażądał poprawek, jak np. możliwość przesuwania niewykorzystanych środków z roku na rok i przegląd budżetu w połowie okresu jego obowiązywania. Warunkiem przystąpienia do negocjacji z rządami była też nowelizacja rocznego budżetu na 2013 roku o 11,2 mld euro.

Czytaj też: W czerwcu rząd zajmie się projektem umowy partnerstwa

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.