PARTNER PORTALU
  • BGK

Portalsamorządowy.pl zaprasza na konferencję

  • BEZ    12 stycznia 2010 - 15:02

Seminarium i warsztaty: Niszowe Kierunki Rozwoju Regionalnego; odbędą się 20 stycznia w kompleksie Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny w Katowicach. Patronat prasowy objął Portalsamorządowy.pl.
Trudno konkurować z zaawansowanymi technologicznie ośrodkami  USA, Chin czy Japonii. Alternatywą dla rozwoju jest szukanie własnych regionalnych nisz technologicznych. Dziedzin nauki i przemysłu, których rozwojowi w regionie  sprzyjają warunki środowiskowe, zasoby ludzkie i zgromadzona wiedza regionu.

20 stycznia profesor Andrzej Pawlak z Lawrence Technology University w Southfield  (USA) poprowadzi w Katowicach seminarium i warsztaty pn. „Niszowe Kierunki Rozwoju Regionalnego”. W trakcie kilkugodzinnych zajęć wyjaśni metodę badania nisz technologicznych i wskaże potrzebę zdiagnozowania niszowych technologii występujących na terenie województwa śląskiego. Będzie przekonywał śląskie władze, naukowców, pracowników ośrodków rozwoju innowacyjności oraz przedsiębiorców do współpracy przy ustalaniu rozwojowych kierunków województwa.

Rezultatem badań proponowanych przez profesora Pawlaka będzie  stworzenie map wiedzy oraz map zasobów i predyspozycji regionu. Dzięki nim będą mogły powstać strategiczne klastry technologii, których działanie przyczyni się do rozwoju i komercjalizacji innowacyjnych technologii. O efektywności takiego postępowania profesor przekonał się już podczas pracy w USA. Wkrótce zaprezentuje mapy wiedzy sporządzone dla Politechniki Śląskiej. Następnie zamierza stworzyć mapy dla całego Śląska i, stopniowo, pozostałych polskich regionów.

Spotkanie ma charakter otwarty, a udział  w  nim   jest   bezpłatny.  Zgłoszenia   przyjmowane   są do 15 stycznia 2009  za pomocą formularza rejestracyjnego znajdującego się na stronie: http://forumparkow.pl/formularz.php.

AGENDA SPOTKANIA
11:00-12:30
CZĘŚĆ WYKŁADOWA
· Zagadnienia innowacji technologii
· Wartość intelektualna technologii
· Ocena wartości technologii
· Komercjalizacja technologii
· Niszowe kierunki rozwoju regionów Polski
12:30-12:45
PRZERWA KAWOWA

12:45-14:15
WARSZTATY
· Mapy wiedzy regionu
· Mapy zasobów i predyspozycji regionu
· Strategiczne klastry technologii regionu
· Niszowe kierunki rozwoju regionów Polski

Prof. dr inż. Andrzej Pawlak jest wykładowcą Lawrence Technological University Southfield (USA). Absolwent Politechniki Poznańskiej, uzyskał doktorat na Politechnice Śląskiej. Pracował m. in. w General Motors Research and Development Center,  był odpowiedzialny za portfolio technologii jako New Business Technology Manager w Delphi Corporation. Obecnie pełni funkcję prezesa  Vortex Innovation Consulting Group. Jego zainteresowania naukowe związane są z mechatroniką i jej aplikacjami w przemyśle motoryzacyjnym. Profesor jest autorem przeszło 100 patentów o zasięgu światowym i 50 prac naukowych.

Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków  Przemysłowych i Parków Technologicznych, powołane w listopadzie 2008 roku, zastąpiło istniejące od 2007 Krajowe Forum Parków Przemysłowych. Głównym celem Stowarzyszenia jest podejmowanie i prowadzenie działań propagujących ideę parków przemysłowych oraz technologicznych, wymiana informacji, opinii, doświadczeń, integracja parków przemysłowych i technologicznych w Polsce, oraz współpraca z inkubatorami przedsiębiorczości i strefami ekonomicznymi.

Celem stowarzyszenia jest również proponowanie własnych rozwiązań w obszarze wspierania działań wychodzących naprzeciw potrzebom parków przemysłowych i technologicznych oraz regionalnych strategii rozwoju – szczególnie w sektorze przedsiębiorczości i innowacji. Stowarzyszenie współpracuje z instytucjami, organizacjami, zrzeszeniami oraz z innymi podmiotami gospodarczymi.
(www.forumparkow.pl).

Organizator:
Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych
ul. Ligocka 103
40-568 Katowice,
tel.fax +48 32 251 74 78
sekretariat@forumparkow.pl
www.forumparkow.pl Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.